
Chcesz zdecydować się na wdrożenie systemu przeznaczonego do zarządzania magazynem? Na rynku znajduje się obecnie wiele programów umożliwiających prostsze prowadzenie gospodarki magazynowej. Co wybrać? Oto 10 funkcji, które powinien mieć dobry system magazynowy!Dlaczego warto zdecydować się na program do magazynu?
Prowadzenie magazynu może być wymagające, dlatego coraz więcej firm decyduje się obecnie na wdrożenie odpowiedniego oprogramowania dedykowanego do zarządzania gospodarką magazynową. Nawet mała firma może zyskać, gdy zdecyduje się na system obsługi magazynu. Tego typu oprogramowanie pozwala na znacznie łatwiejsze wprowadzenie towarów, ich kontrolę, wyszukiwanie oraz wydawanie. Dzięki temu oszczędza czas, zredukuje ryzyko błędów, podnosi wydajność działania całej firmy.Jakie funkcje powinien posiadać dobry program magazynowy?
Wśród głównych funkcji, jakie powinien mieć dobry system magazynowy, znajdują się:
1. Tworzenie dokumentów magazynowych
Program powinien automatycznie generować dokumenty magazynowe, na przykład jak PZ, WZ, RW, PW, korekty, przesunięcia, dokumenty remanentów.
2. Zarządzanie ruchami magazynowymi
Dzięki temu można łatwo obsługiwać dostawy, sprzedaż, a także inne operacje prowadzone w magazynie.
3. Kontrola magazynu
Ta funkcja pozwala na dokładne skontrolowanie obecnych stanów magazynowych, także według indywidualnych wymagań, na przykład typu towarów.
4. Tworzenie scenariuszy magazynowych
Do najczęściej realizowanych scenariuszy w magazynach zaliczane są dwa modele – LIFO i FIFO. Dzięki nim można opracować sposób wydawania towarów z magazynu.
5. Obsługa urządzeń mobilnych
Dobry system obsługi magazynu powinien obsługiwać urządzenia mobilne, na przykład czytniki, skanery, kolektory danych. Wybrane systemy, na przykład LoMag, pozwalają też na obsługę magazynu przez smartfona z użyciem dedykowanej aplikacji.
6. Tworzenie raportów
System pozwala wtedy na automatyczne wygenerowanie raportu zawierającego wskazane informacje.
7. Stany magazynowe
Funkcja ta pozwala na kontrolowanie stanów magazynowych i tworzeni na ich postawie raportów. Pomaga także w prowadzeniu remanentu.
8. Przygotowywanie wydruków
Program powinien pozwalać na łatwe tworzenie wydruków dopasowanych do wymogów firmy, na przykład mogą być to dokumenty do korespondencji, faktury, etykiety na towary.
9. Współpraca ze sklepami online
Dobry system powinien pozwalać na obsługę sklepów i innych systemów sprzedażowych poprzez ich integrację.
10. Dodatkowe moduły
Dzięki nim można dostosować program do własnych wymagań, by prowadzenie magazynu i całej firmy było efektywniejsze.