poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

200 lat Polfy: Nowe inwestycje i rozwój w jubileuszowym roku

Historia polskiej farmaceutyki nierozerwanie związana jest ze stołeczną Polfą Tarchomin. Spółka, świętująca właśnie 200-setne urodziny, wprowadziła na nasz rynek penicylinę (1948 r.), uruchomiła produkcję insuliny (1953 r.), a ostatnio istotnie przyczyniła się do pokonania pandemii. Legendarna marka w kolejne stulecie swego istnienia wchodzi z ambitnymi projektami inwestycyjnymi, na czele z Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych.

Burzliwe i często tragiczne dzieje naszego kraju spowodowały, że, inaczej niż na Zachodzie, niewiele polskich firm jest w stanie odwoływać się do naprawdę odległych tradycji. Nie dotyczy to jednak Tarchomińskich Zakładów Farmaceutycznych Polfa, które powstały zaledwie kilka lat po opuszczeniu Warszawy przez armię Napoleona. 

„Dwieście lat historii zobowiązuje, każąc nam z podziwem oraz pokorą patrzeć na dokonania naszych poprzedników. Myślimy dziś zarówno o pracownikach rozstrzelanych za dostarczanie leków żołnierzom i cywilom podczas Powstania Warszawskiego, jak i o tych, którzy odbudowali Polfę po wojnie, uruchamiając produkcję leków niezbędnych do przeżycia milionom Polaków” – powiedział Jarosław Król, prezes zarządu Polfy Tarchomin S.A. podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie firmy.

Również lata poprzedzające celebrowaną w tym roku rocznicę stanowiły dla spółki olbrzymie wyzwanie: pandemia, zerwanie globalnych łańcuchów dostaw i agresja Rosji na Ukrainę zachwiały stabilnością rynku farmaceutycznego w całej Europie. Okazało się, że obywatele państw opierających swoje bezpieczeństwo lekowe na imporcie preparatów zza granicy, mogą z dnia na dzień zostać pozbawieni dostępu do produktów ratujących zdrowie i życie. 

„Mamy olbrzymie doświadczenie w reagowaniu na kolejne kryzysy i za każdym razem jesteśmy do nich jeszcze lepiej przygotowani. W najtrudniejszym czasie pandemii COVID-19 i epidemii grypy około 900 specjalistów pracowało w systemie 3-zmianowym, 24 godziny na dobę, aby w polskich szpitalach i aptekach nie zabrakło podstawowych preparatów” – przypomniał Mariusz Borkowski, dyrektor ds. PR i Transformacji Cyfrowej w Polfa Tarchomin S.A.

Polfa posiada obecnie 30 linii produkcyjnych, wytwarzając 50 produktów w ponad 120 różnych formach. Jest również największym w Polsce i jednym z czołowych w Europie producentem antybiotyków. 

„Dysponujemy własnym, rozbudowanym zapleczem technologicznym i stale inwestujemy w kolejne innowacje. Konsekwentnie rozszerzamy również nasze portfolio, zapewniając niezakłócone dostawy bezpiecznych leków na 42 rynki na całym świecie” – zaznaczył Kamil Garbera, dyrektor pionu operacyjnego Polfa Tarchomin S.A.

W zeszłym roku na warszawskim Tarchominie uruchomiona została nowoczesna ampułkarnia o mocy produkcyjnej ok. 40 milionów ampułek rocznie. Kolejnym, milowym krokiem w rozwoju firmy jest stworzenie Centrum Rozwoju i Produkcji Leków Onkologicznych, które będzie największym zakładem produkującym leki onkologiczne w naszej części Europy. W kompleksie o powierzchni użytkowej 12 tys. m2 powstaną laboratoria oraz szerokie zaplecze badawcze dla produkcji leków, które dotychczas nie były wytwarzane w Polsce.

„Inwestycja jest dziś na ukończeniu (uzyskanie pozwolenia na użytkowanie możliwe jest już w I kwartale 2024 roku), jednak wymagało to zaangażowania i determinacji całej naszej załogi i partnerów biznesowych. Początek budowy przypadł na okres pandemii, kontynuowany był w trakcie konfliktu w Ukrainie, w cieniu rosnącej inflacji i niedoboru materiałów — ale jednak dziś możemy ogłosić zakończenie kolejnego etapu” – wskazywał Robert Chabros, kierownik budowy projektu centrum produkcji leków onkologicznych i kierownik działu inżynieryjnego Polfa Tarchomin S.A.

Sercem kompleksu będą dwie linie produkcyjne, opracowane, skonstruowane i przetestowane przez międzynarodowy zespół z IMA, światowego lidera w projektowaniu i produkcji automatycznych maszyn do przetwarzania i pakowania m.in. farmaceutyków. 

„W Centrum staną dwie, w pełni zautomatyzowane linie: onkologiczna oraz combo do rozlewu płynów i rozsypu proszków w technologii aseptycznej. Stworzone w oparciu o najnowsze zdobycze nauki i techniki urządzenia pozwolą na bezpieczną i nieprzerwaną produkcję leków onkologicznych (do walki m.in. ze szpiczakiem mnogim, ostrą białaczką czy rakiem piersi), anestezjologicznych, reumatoidalnych oraz antybiotyków iniekcyjnych” – tłumaczyła Małgorzata Stokrocka, dyrektor pionu badań, rozwoju biznesu i jakości Polfa Tarchomin S.A.

Nowe inwestycje to również kolejne miejsca pracy dla farmaceutów, chemików, inżynierów, lekarzy. Polfa Tarchomin dzięki bogatemu i zróżnicowanemu portfolio pozostaje bardzo atrakcyjnym pracodawcą dla utalentowanych, często bardzo młodych, specjalistów — a wielu z nich wiąże się z nią na całe, zawodowe życie.  

„Polfa stanowi bardzo istotny element na mapie gospodarczej całego kraju — rosnąca produkcja i pozycja rynkowa marki napędzają rozwój szeregu innych firm, z którymi współpracujemy. Nasza misja, czyli zapewnianie bezpieczeństwa lekowego wszystkim Polakom, stanowi fundament prawidłowego oraz stabilnego funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Kooperujemy również z wieloma ośrodkami badawczymi, instytucjami naukowymi, centrami akademickimi” – powiedział Tomasz Grzywnowicz – dyrektor pionu sprzedaży i marketingu Polfa Tarchomin S.A.

Źródło informacji: PAP MediaRoom