poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

ABC zakupu mieszkania

Zakup mieszkania to jedna z największych inwestycji w życiu, często najważniejsza. Wynika to nie tylko z wysokości ceny, ale też z tego, że zakupiona nieruchomość ma stać się miejscem do życia na co najmniej kilka lat, a często na całe życie. Do inwestycji warto więc dobrze się przygotować. Cały proces zakupu, choć nie jest skomplikowany, wymaga dokładności i zwrócenia uwagi na szczegóły. Trudno opisać go w kilku zdaniach, można jednak wskazać najważniejsze punkty, których nie można pominąć i decyzje, które trzeba podjąć już na początku. Jakie one są?

Litera A: samodzielnie czy z pośrednikiem?

Zakup mieszkania jeszcze nigdy nie był tak prosty jak dziś. Dostęp do ofert jest praktycznie nieograniczony. Wystarczy włączyć wyszukiwarkę i wpisać frazę, chociażby nowe mieszkania w Nowym Dworze Mazowieckim, a pojawi się tysiące odpowiedzi. Część od razu przekieruje nas na portale ogłoszeniowe, gdzie w szczegółach można zapoznać się z oferowaną nieruchomością. W ogłoszeniu znaleźć można m.in. metraż, powierzchnię, cenę, rozkład pomieszczeń, rok budowy, a także kontakt do właściciela lub pośrednika opiekującego się inwestycją. Szybki mail lub telefon pozwala umówić się na obejrzenie na żywo mieszkania/domu. Później pozostaje tylko dopełnienie formalności, płatność i można cieszyć się własnymi czterema kątami.

Zakup mieszkania tylko z pozoru wygląda tak łatwo. Poszukiwania idealnego M często trwa wiele miesięcy, a oglądane nieruchomości okazują się czymś zupełnie innym niż w ogłoszeniu. To m.in. dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów. Pośrednik znając nasze preferencje będzie mógł od razu wyselekcjonować mieszkania i wskazać te, które warto obejrzeć. Warto też wspomnieć, że niektóre lokale są tymi na wyłączność i nie można ich kupić bez skorzystania z usług pośrednika.

Litera B: nowe czy z drugiej ręki?

Rynek nieruchomości dzieli się na ten pierwotny i wtórny. Mieszkania z tego pierwszego są nowe, dopiero co oddane przez dewelopera. Zlokalizowane w nowych apartamentowcach proponują udogodnienia i ułatwienia na miarę XXI wieku. Trzeba jednak pamiętać, że nowe mieszkania w Nowym Dworze Mazowieckim czy innych miastach dostępne są zazwyczaj w stanie deweloperskim. Oznacza to, że zanim się do nich wprowadzi, konieczne jest ich wykończenie, czyli położenie podłóg, malowanie, zrobienie łazienki i kuchni, wyposażenie w meble. Choć urządzanie własnego M wydaje się kuszącą opcją, to na uwadze trzeba mieć to, że zabiera i czas, i pieniądze. Do ceny mieszkania trzeba dodać dodatkowy ok. 1000 złotych za aranżację każdego metra kwadratowego.

Stąd też wiele osób decyduje się na zakup mieszkania na rynku wtórnym. Na nim dostępne są lokale z drugiej ręki, już urządzone. Mogą one wymagać remontu lub drobnych napraw, ale często można się do nich wprowadzić zaraz po zakończeniu formalności u notariusza. Mieszkania z rynku wtórnego mają jednak swoje wady. Stan budynku może pozostawiać wiele do życzenia, remont może być bardziej kosztowny i czasochłonny niż urządzanie wnętrz od podstaw.

Litera C: na kredyt czy za gotówkę?

Zakup mieszkania, nawet tego najmniejszego to spory wydatek. Cena uzależniona jest od metrażu, standardu wykończenia, a także miasta, w którym chce się zamieszkać. Nie ma jednak wątpliwości, że trzeba liczyć się z wydatkiem liczonym w setkach tysięcy złotych. Wiele osób nie posiada takich oszczędności. W takiej sytuacji zakup mieszkania można sfinansować kredytem hipotecznym. Aby jednak go otrzymać, trzeba spełniać szereg wymagań, a także dopełnić formalności w banku. Wiedząc, że nie posiada się gotówki na zakup mieszkania, warto zaznajomić się z warunkami udzielania kredytów jak najwcześniej i rozpocząć starania, aby stać się dla banku wiarygodnym klientem.