niedziela, 16 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Ambasador Rosji przy UE: gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony

Nord Stream 2 project at Mukran port in Sassnitz

Ambasador Rosji przy UE Władimir Czyżow oświadczył w środę, że Stany Zjednoczone spóźniły się ze swymi sankcjami wobec Nord Stream 2 i gazociąg ten zostanie ukończony. Ocenił, że „w najbliższym czasie” połączone zostaną odcinki rurociągu.

„Patrzymy pewnie w przyszłość” – powiedział Czyżow w wywiadzie dla agencji TASS mówiąc o perspektywach projektu.

Dyplomata zauważył, że „wszystkie sankcje wobec Nord Stream 2 dotyczą jego budowy, a nie eksploatacji”. Stany Zjednoczone zaś – jego zdaniem – „wyraźnie się spóźniły” z restrykcjami mającymi przeszkodzić w budowie gazociągu.

„W najbliższym czasie rury zostaną połączone, a po certyfikowaniu (gazociągu) kwestia powinna być zamknięta. Jeśli chodzi o biznes europejski, to zainteresowane firmy energetyczne już przekazały pieniądze na projekt” – argumentował Czyżow.

Sankcje amerykańskie dotyczą statków zaangażowanych w budowę Nod Stream 2 na głębokości poniżej 100 stóp, jak również podmiotów czy osób świadczących usługi na rzecz tych jednostek. Do ukończenia rosyjsko-niemieckiego gazociągu niezbędne jest ułożenie części rurociągu w wodach duńskich. Według mediów prace te mają się rozpocząć w połowie stycznia 2021 roku. Będzie je prowadził statek Fortuna. Jego właścicielem jest obecnie rosyjskie mikroprzedsiębiorstwo zatrudniające jedną osobę.

Wydać certyfikat dla Nord Stream 2 może norweskie towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL (Det Norske Veritas). W listopadzie zadecydowało ono, że wobec zagrożenia sankcjami amerykańskimi nie będzie świadczyć usług na rzecz statków zaangażowanych w projekt. Nie zrezygnowało jednak z certyfikowania systemu rurociągowego Nord Stream 2. (PAP)

awl/ap