niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Apartamenty wakacyjne – czy to się opłaca?

Inwestowanie w nieruchomości przeznaczone na wynajem krótkoterminowy jest dobrym sposobem na ulokowanie posiadanego kapitału. Kupując apartament w atrakcyjnej lokalizacji, możemy liczyć na dodatkowy dochód pochodzący z najmu. Większość inwestorów stawia na zakup nieruchomości w popularnych miejscowościach turystycznych oraz dużych miastach zlokalizowanych w różnych częściach Polski. Sprawdzamy, czy faktycznie to bezpieczna i opłacalna forma pomnażania wolnych środków.

Rynek condo- i aparthoteli w Polsce

Wbrew przewidywaniom analityków, pandemia COVID-19 nie przyniosła fali bankructw wśród przedsiębiorców inwestujących w nieruchomości. Spora część podmiotów gospodarczych skorzystała z subwencji w ramach tarcz finansowych lub zyskała na współpracy z deweloperami. Rynek apart- czy condohoteli wciąż rozwija się dość dynamicznie. Inwestycja w apartamenty wakacyjne jest z pewnością bardziej opłacalna niż zakładanie lokaty czy konta oszczędnościowego w banku.

Nieruchomości kupowane w systemie condohotel i położone w atrakcyjnych kurortach mogą zapewnić właścicielom stały zysk z wynajmu. Inwestor nabywa nie tylko prawo własności do lokalu, ale też możliwość korzystania z niego wraz z rodziną lub udostępniania go znajomym. W sezonie wysokim dostęp do apartamentu zwykle ogranicza się do 14 dni, a poza nim jest raczej nieograniczony.

Inwestowanie w nieruchomości wakacyjne

Największą popularnością wśród turystów cieszą się apartamenty nad morzem lub w górach. Polacy wypoczywają chętnie nie tylko na Półwyspie Helskim, ale też w innych miejscowościach nadmorskich położonych blisko morza. Oprócz tego odwiedzają równie często Mazury, Kaszuby, Sudety, Karpaty i Tatry. W związku z tym coraz większa liczna osób marzy o znalezieniu „drugiego domu” właśnie w tym okolicach.

Najbardziej opłacalny jest zakup apartamentu w kurortach wypoczynkowych, takich jak: Sopot, Jastrzębia Góra, Kołobrzeg, Zakopane, Szklarska Poręba, Białka Tatrzańska. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretny lokal, warto zapoznać się dokładnie z infrastrukturą w danej miejscowości. Istotne znaczenie ma również odpowiedź na pytanie, czy wybrane miejsce jest atrakcyjne zarówno zimą, jak i latem. Zakup nieruchomości w mało popularnych lokalizacjach może wiązać się ze sporym ryzykiem.

Z pewnością warto zainwestować w apartamenty położone w dużych aglomeracjach stanowiących biznesową bazę noclegową, na przykład w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Krakowie, Trójmieście. Aparthotele można też znaleźć w mniejszych miastach Polski, takich jak: Łódź, Częstochowa czy Lublin. Obsługą takich obiektów hotelowych zajmuje się zwykle tzw. operator, a nie właściciel. Ogromnym zainteresowaniem cieszą w pełni wyposażone nieruchomości zlokalizowanie w centrum największych miast. Trwa ono przez cały rok, zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Według wyliczeń ekspertów, średnia gwarantowana stopa zwrotu z najmu apartamentów wynosi około 5 procent, a w bardzo atrakcyjnych lokalizacjach nawet 8 proc. rocznie.