środa, 10 sierpniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Aplikacje webowe czy desktopowe — czym kierować się przy wyborze?

W dzisiejszych czasach najważniejszą zaletą aplikacji jest jej wygoda. Od lat programy tworzone dla użytkowników cechują się coraz większą przyjaznością. Aplikacja web czy desktopowa — która z nich lepiej spełni oczekiwania Twojej firmy?

3 rozwiązania dla Twojej firmy

Aplikacje webowe, desktopowe i mobilne — to trzy rodzaje oprogramowania, na które możesz się zdecydować, kiedy myślisz o stworzeniu aplikacji. Kiedyś użytkownicy mogli bazować tylko na informacjach dostępnych na stronach internetowych. Obecnie, dzięki rozwojowi technologii dysponujemy wieloma rozwiązaniami.

Czym są aplikacje webowe i desktopowe?

Myśląc o tych pierwszych, często utożsamiamy je ze stroną internetową. Nie jest to jedno i to samo. Webowe oprogramowanie funkcjonuje za pośrednictwem przeglądarki internetowej, różni się jednak stopniem interakcji. Aplikacja daje użytkownikom możliwość podejmowania konkretnych działań na stronie, które skutkują określonymi efektami.

Najpopularniejsze aplikacje sieciowe

To portale społecznościowe, takie jak Facebook, czy Twitter. Użytkownik może za ich pomocą napisać post, ale też zareagować na czyjś komentarz, czy wpis. Dzięki temu jest aktywnym odbiorcą danego oprogramowania.

Aplikacje desktopowe

To takie, które funkcjonują jako indywidualny produkt. Są tworzone z myślą o konkretnym systemie operacyjnym. Nie trzeba korzystać z okna przeglądarki, aby móc ich używać. Wymaga się natomiast zainstalowania ich, ponieważ funkcjonują jako niezależne programy.

Aplikacja desktopowa czy web — wady i zalety aplikacji

Każdą aplikację należy tworzyć z myślą o grupie docelowej. Jeśli potrzebujesz programu dla zamkniętej grupy osób, warto rozważyć aplikację typu desktop. Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest bezpieczeństwo danych na zewnętrznych serwerach. Warto pamiętać też o tym, że tego typu aplikacje nie potrzebują dostępu do sieci, dlatego sprawdzi się w miejscach o obniżonym lub niestabilnym zasięgu.

Aplikacja sieciowa, jak sama nazwa wskazuje, wymaga dostępu do internetu. Wymaga działającej przeglądarki. Choć nie trzeba jej instalować na każdym urządzeniu, z pewnością nie sprawdzi się w miejscach pozbawionych dostępu do sieci.

Aplikacja internetowa — zalety

  • Nie wymaga instalacji na każdym sprzęcie.
  • Aby zacząć z niej korzystać, wystarczy uruchomić przeglądarkę.
  • Pozwala na szybki wgląd do plików i przesyłanie wiadomości z dowolnego miejsca.
  • Wysoka funkcjonalność.
  • Brak obaw o parametry sprzętu, na którym aplikacja ma być zainstalowana — wystarczy przeglądarka.

Oprogramowanie desktop — zalety

  • Wysokie bezpieczeństwo i zapewniona ochrona danych osobowych.
  • Uruchamia się offline, sprawdza się w miejscach o niskim zasięgu.
  • Aplikacje tego typu wymagają konkretnego systemu operacyjnego — może to być zarówno wadą, jak i zaletą.
  • Wysoka wydajność i integracja z funkcjami systemowymi.
  • Brak comiesięcznego abonamentu.

Da Vinci Studio — szyjemy oprogramowanie dla Twojej firmy

Warto pamiętać o tym, że zarówno tworzenie aplikacji internetowych, jak i desktopowych ma swoje wady. Aplikacje sieciowe przestają działać, gdy jesteśmy poza zasięgiem internetu. Z kolei desktopowe zapewniają bardzo wysokie bezpieczeństwo, ale wymagają instalacji na wielu urządzeniach.

Jeśli chcesz wiedzieć, które rozwiązanie jest najlepsze dla Twojej firmy, skontaktuj się z nami! W Da Vinci Studio szyjemy rozwiązania na miarę naszych Klientów, tworząc dedykowane aplikacje mobilne i webowe, zoptymalizowane do najbardziej indywidualnych potrzeb.