środa, 21 lutegoCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Badania psychologiczne kierowców – kto musi je robić?

Praca zawodowego kierowcy nie jest wolna od zagrożeń i stresu. Co więcej, wymaga ona naprawdę dobrego zdrowia oraz szeregu cech psychicznych i fizycznych. Nie powinno więc dziwić, że w polskim prawie istnieje obowiązek przechodzenia odpowiednich badań przez wszystkich kandydatów do pracy „za kółkiem”. Co trzeba wiedzieć na ich temat?

Psychotesty dla kierowców – na czym polegają?

Popularne „psychotesty” to ogólne określenie zestawu badań, które muszą przejść kandydaci na kierowców oraz osoby pracujące już w tym zawodzie. Obecnie składają się one z trzech etapów:

  • analizy sprawności psychofizycznej,
  • sprawdzenia zdolności poznawczych,
  • analizy osobowości i dojrzałości kandydata.

W pierwszym etapie, prowadzonym obecnie z reguły na komputerze, badana jest koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz czas reakcji. Drugi etap obejmuje umiejętności logicznego myślenia oraz skupiania uwagi. Trzecie badanie realizowane jest z kolei przy pomocy testów psychologicznych. Co więcej, kierowcy pojazdów przechodzą także dwa badania w ciemni – które mają ocenić wrażliwość na oślepienie oraz widzenie zmierzchowe. Ważnym elementem całości jest też wywiad lekarski. Całość psychotestów trwa od około 30 minut do 2 godzin, choć bardzo dużo zależy w tym przypadku od miejsca wykonywania, kolejek itp. Z reguły też badania te połączone są z wizytą u lekarza medycyny pracy oraz innych specjalistów (np. okulisty). Dlatego też na wykonanie wszystkich procedur diagnostycznych warto zarezerwować sobie cały dzień.

Kto musi mieć wykonane badania psychologiczne?

Mówiąc o wszelkich badaniach pracowników, należy podkreślić, że dbanie o ich wykonanie i regularne uzupełnianie należy do pracodawcy. Ogólnie rzecz biorąc, obowiązuje w tym przypadku zasada braku jakiejkolwiek tolerancji – osoba bez odpowiednich badań nie może przystąpić do pracy nawet w sytuacji, gdyby dobrowolnie zgodziła się na jej wykonywanie. Podobną sytuację mamy w przypadku badań w ramach zdobywania kwalifikacji zawodowych – np. kursu prawa jazdy C i D czy szkolenia na maszyny do robót ziemnych, jednak w tym przypadku ich wykonanie konieczne jest dopiero na ostatnim etapie postępowania (przed egzaminem), choć można także zrobić je wcześniej. Zgodnie z przepisami prawa, psychotesty zaliczyć powinny następujące osoby:

  • Kierowcy zawodowi i kandydaci na nich,
  • Osoby kierujące służbowymi pojazdami kat. B,
  • Taksówkarze, instruktorzy i egzaminatorzy nauki jazdy,
  • Operatorzy maszyn i urządzeń budowlanych czy logistycznych,
  • Sędziowie, detektywi, motorniczowie, osoby pracujące na wysokości i górnicy.

Badania psychologiczne kierowców – co trzeba wiedzieć?

Testy psychologiczne i lekarskie dla kierowców mają więc kluczowe znaczenie dla osób chcących pracować w tym zawodzie. Mimo to wiele osób traktuje je jako przykry obowiązek i problem. Tymczasem nie da się ukryć, że pozytywne przejście testów wcale nie wymaga nadzwyczajnych umiejętności i sprawności. Co jednak ważne, warto się do nich dobrze przygotować, by uniknąć niespodzianek. Przede wszystkim przystępując do testów, należy być wyspanym i wypoczętym, gdyż zmęczenie bardzo często może skutkować otrzymaniem wyniku fałszywie negatywnego. Nie powinno się też przystępować do badań w sytuacji, gdy nie jesteśmy w pełni zdrowi czy też okazjonalnie przyjęliśmy leki wpływające na koncentrację, stopień reakcji czy widzenie. Dla osób z wadą wzroku ważne jest też, by zabrały z sobą okulary używane w pracy – będą one niezbędne do prawidłowego wykonania zadań.

Jak często trzeba wykonywać psychotesty?

Jak już wspomnieliśmy, psychotesty są niezbędnym elementem procesu szkolenia kierowców zawodowych. Zaliczenie ich nie sprawia jednak, że temat ten ma się całkiem z głowy. Ważność badań lekarskich i psychologicznych jest ograniczona i wynosi maksymalnie 5 lat. Po tym czasie konieczne jest ponowne przejście wszystkich testów. Wyjątkiem w tym przypadku są osoby po 60. roku życia, które badania muszą wykonywać co 2,5 roku.

Zawód kierowcy zawodowego nie jest łatwy, stąd też konieczność regularnego sprawdzania zdrowia takich osób nie powinna dziwić. Na szczęście koszt psychotestów nie jest duży, a w przypadku osób pracujących pokrywany przez pracodawcę. Na koniec warto też podkreślić, że wielu specjalistów zaleca też, by badania psychologiczne, wykonywały też osoby do tego niezobowiązane, ale dużo jeżdżące autem – dla własnej informacji.

zdjęcie główne stock.adobe.com / autor: Martin Barraud/KOTO