niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Badanie: 43 proc. polskich firm przewiduje wzrost zatrudnienia w tym roku

Wzrost zatrudnienia w tym roku przewiduje 43 proc. polskich firm, 10 proc. spodziewa się spadku, a 47 proc. utrzymania obecnej liczby – wynika z badania PwC.

Badanie przeprowadzono w styczniu i lutym 2021 r. wśród 5050 prezesów firm w 100 krajach, w tym 49 prezesów z Polski.

Z opublikowanych w piątek odpowiedzi polskich respondentów badania wynika, że 43 proc. przedsiębiorstw nie zmieniło poziomu zatrudnienia w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a 22 proc. zwiększyło liczbę pracowników. 35 proc. badanych przyznało, że przez ostatni rok liczba pracowników w ich organizacjach zmalała.

43 proc. firm z Polski zamierza w tym roku zwiększyć zatrudnienie, 10 proc. spodziewa się spadku liczby pracowników, a 47 proc. nie przewiduje zmian w poziomie zatrudnienia. W perspektywie 3 lat przyrost zatrudnienia deklaruje 78 proc. badanych, 14 proc. redukcje, a 8 proc. utrzymanie liczby pracowników na tym samym poziomie.

Jako kluczowe ryzyka biznesowe prezesi firm wymienili: niepewność co do regulacji podatkowych (90 proc. odpowiedzi), niepewny wzrost gospodarczy (88 proc.), a w dalszej kolejności: pandemię, przeregulowanie rynku i wzrost obciążeń podatkowych (po 86 proc.).

Ponad połowa polskich respondentów uważa, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy nastąpi odbicie w gospodarce. Dożo bardziej optymistyczni są respondenci z naszego regionu (63 proc.) i świata (76 proc.).

76 proc. prezesów z Polski spodziewa się wzrostu przychodów w tym roku, a 86 proc. w perspektywie 3 lat (na świecie jest to odpowiednio 85 proc. i 88 proc.) – podano.(PAP)

kmz/ pad/