poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Badanie: 78 proc. średnich i dużych firm w Polsce stawia na cyfryzację

Warszawa, 08.04.2012. Klawiatura komputerowa. (mae) PAP/Maciej Chmiel

78 proc. średnich i dużych firm w Polsce stawia na cyfryzację, która znacząco przyspieszyła wskutek pandemii koronawirusa. To głównie spółki skarbu państwa – wynika z badania Instytutu Humanities zrealizowanego we współpracy z PFR i firmą Microsoft.

Transformacja cyfrowa najbardziej zaawansowana jest w dużych przedsiębiorstwach zatrudniających ponad 250 osób, w tym – w spółkach skarbu państwa. W segmencie tym blisko 60 proc. firm deklaruje, że wykorzystuje nowe technologie na co dzień, lub jest na zaawansowanym etapie ich wdrażania. Dla porównania, wśród firm średnich odsetek ten wynosi 46 proc.

Aż 93 proc. respondentów z kadry kierowniczej, 88 proc. pracowników ankietowanych firm oraz 67 proc. Polaków w wieku powyżej 15 lat przyznaje, że pandemia przyspieszyła cyfrową transformację.

98 proc. ankietowanej kadry kierowniczej wskazało, że dzięki cyfryzacji wiele procesów dzieje się automatycznie, a dokumenty i procesy są bardziej dostępne. Według 86 proc. menedżerów i 82 proc. pracowników w wyniku cyfryzacji wzrosła efektywność pracy.

82 proc. kadry kierowniczej wskazało optymalizację kosztów jako główną, widoczną korzyść transformacji – wynika z badania. W całości lub częściowo procesy obsługiwane są przez technologie cyfrowe w ponad 80 proc. w obszarach księgowości, kadr i logistyki. Najniższy poziom zastosowania nowych technologii jest w sektorze produkcji (39 proc.).

58 proc. Polaków uważa, że prywatne dane są wykorzystywane do wpływu na ich decyzje. 63 proc. ocenia z kolei, że nowe technologie mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne ludzi. 56 proc. respondentów twierdzi, że ich wykorzystanie stanowi szansę dla ludzkości. (PAP)

mfr/ drag/