piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Bądź eko. Utylizuj olej spożywczy

Jest niezbędny w każdym gospodarstwie domowym i każdym lokalu gastronomicznym. Używamy go do smażenia i przyprawiania sałatek. Olej jadalny. Jednak po zużyciu, staje się kłopotliwym odpadem, z którym nie wiadomo co zrobić. Rozwiązaniem jest jego segregacja i przekazywanie wyspecjalizowanym firmom. Powstanie z niego biopaliwo. 

1. Jak segregować zużyty olej jadalny?

2. Odbiór oleju gastronomicznego

3. Co dalej dzieje się ze zużytym olejem?

Jak segregować zużyty olej jadalny?

Niezależnie od tego, czy prowadzisz restaurację, bar szybkiej obsługi, czy smażysz frytki w domu, koniecznie musisz segregować zużyty olej. Do tej pory, najczęściej stosowaną praktyką, było wylewanie go do toalety lub zlewu. To był bardzo zły pomysł. Rury kanalizacyjne zbudowane są tak, że krople starego oleju osiadają w ich wnętrzu, tworząc trudny do usunięcia osad. Efekt? Zapchana kanalizacja i konieczność wezwania hydraulika. To pociąga za sobą spore koszty. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się ze specjalistyczną firmą na odbiór oleju gastronomicznego. W domu, najlepiej przygotować sobie plastikową butelkę do zbierania zużytego oleju. Gdy się napełni, należy wrzucić ja do pojemnika na odpady zmieszane, oznaczonego kolorem czarnym. Gdy zużywasz więcej oleju, możesz zamówić specjalny pojemnik. Gdy się napełni, firma odbierze go od ciebie i zawiezie do punktu utylizacji. 

Odbiór oleju gastronomicznego

Bary, restauracje i hotele, szczególnie te na terenie dużych miast, zużywają o wiele więcej oleju spożywczego. Na szczęście przestał on być bezwartościowym odpadem. Stał się cennym surowcem np. do produkcji biopaliw. Należy zgłosić się do serwisu olejowego, czyli wyspecjalizowanej firmy zajmującej się odbiorem zużytego oleju i podpisać z nim umowę. Dobrze jest przedtem sprawdzić, czy firma posiada tzw. certyfikat REDcert. Jeśli tak, oznacza to, że spełnia wszystkie normy ustalone przez Unię Europejską. Klienci serwisu olejowego otrzymują specjalne pojemniki, na ten kłopotliwy produkt uboczny. Gdy się zbiorniki się napełnią, pracownicy serwisu odbierają je i wystawiają kartę przekazania odpadów. Jest to specjalny formularz określony w rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów. 

Właściciele restauracji i barów chętnie zawierają umowy z serwisami olejowymi dlatego, że za zużyty olej posmażalniczy otrzymują pieniądze. Pracownicy serwisu odbierają wykorzystany olej spożywczy i zostawiają czyste pojemniki do zbierania nowego. W dodatku, restauracje w zamian za stary olej, otrzymują nowy, świeży, którego mogą używać w dalszej pracy. Korzystanie z serwisu olejowego jest więc nie tylko ekologiczne, ale także opłacalne. Firmy, które oferują odbiór frytury, olejów, a także innych odpadów kuchennych działają na terenie całego kraju. 

Co dzieje się dalej ze zużytym olejem?

Racjonalne wykorzystanie zużytego oleju gastronomicznego, polega na przetworzeniu go na inne substancje. Odebrane odpady wykorzystuje się m.in. do produkcji ekologicznego paliwa do samochodów lub samolotów rolniczych, oraz smarów maszynowych. Recykling oleju zaczyna się od oczyszczenia go w specjalnie do tego skonstruowanych wirówkach. Pozwala to na pozbycie się wszystkich niepotrzebnych domieszek i ciał stałych, jak choćby resztki jedzenia. Zużyte oleje poddawane są też obróbce, która ma na celu oddzielenie od nich wody. W dalszym procesie utylizacji, przetwarza się je na biopaliwa. Zapewnia to ochronę biosfery, co jest szczególnie ważne w trwającym kryzysie klimatycznym.