piątek, 1 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Balkony francuskie – wady i zalety

Balkony francuskie

Balkony francuskie to nie są rozwiązania z wygodną płytą, na której można spędzać czas po pracy. Mimo to posiadają tak dużo zalet, że po latach znów wracają do łask. Dzisiaj możemy zobaczyć je na coraz większej liczbie nowych bloków oraz domów jednorodzinnych. Co sprawia, że pojawiają się w nowoczesnych projektach?

Od lat w budownictwie widać było tendencję do wybierania balkonów tradycyjnych. Obecność praktycznej płyty sprawia, że możemy na nich odpoczywać, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi, ale także suszyć pranie czy przechowywać rowery. Od pewnego czasu widać jednak pewne zmiany – zwłaszcza na osiedlach, gdzie występuje gęsta zabudowa. Balkony francuskie to jednak nie tylko “wyjście awaryjne”, gdy brak miejsca na bardziej klasyczne rozwiązania. Mają tak istotne zalety, że polscy projektanci wybierają je bez wahania.

Zalety balkonów francuskich

Balkony francuskie przede wszystkim nie zajmują dodatkowej przestrzeni. Nie ulega wątpliwości, że to jedna z ich kluczowych zalet i główny powód, dla którego tak często pojawiały i pojawiają się w projektach domów i bloków. Okazuje się jednak, że wśród właścicieli domów jednorodzinnych istotnym argumentem przemawiającym za ich wyborem jest także cena. Ze względu na brak podestu i płyty balkonowej są znacznie tańsze już na etapie budowy.

Dlaczego jeszcze decydujemy się na okna i przylegające do nich balustrady francuskie? Są niezwykle dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach długich i wąskich, bo dostarczają znacznie więcej światła naturalnego niż tradycyjne okna. W przeciwieństwie do standardowych balkonów, nie mają przesłaniającego promienie słoneczne zadaszenia. Oznacza to, że decydując się na tego rodzaju balkony, w przyszłości będziemy mogli cieszyć się jasnymi pomieszczeniami i – co za tym idzie – niższymi rachunkami za energię.

Należy podkreślić, że obecność balustrady sprawia, że balkony francuskie są równie bezpieczne jak ich standardowe odpowiedniki. Nie ma więc obaw o młodsze dzieci, które miałyby mieszkać w danym domu.

Wady balkonów francuskich

By być obiektywnymi, musimy powiedzieć wprost, że nie ma rozwiązań idealnych – balkony francuskie również mają swoje wady. Podstawową jest brak możliwości wyjścia na nie, ustawienia tam mebli ogrodowych czy suszarki na pranie. Wcale nie oznacza to jednak, że stają się mało atrakcyjne. Mogą naprawdę pięknie się prezentować – wystarczy wybrać balustradę, która w pełni odpowiada naszym gustom.

Oczywiście balkony francuskie dają znacznie mniejsze możliwości aranżacyjne. Nie oznacza to wcale, że musisz zapomnieć o pięknych ozdobach. Niektóre z nich posiadają specjalną, niewielkich rozmiarów niszę, która daje możliwość postawienia donicy z kwiatami. Na tych, gdzie balustrady francuskie znajdują się tuż za szybą, można zainstalować lampki lub rośliny wiszące. W ten sposób zapewnimy sobie odrobinę prywatności wewnątrz domu, chroniąc się przed ciekawskimi oczami przechodniów. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretną roślinę, uwzględnij stronę, po której znajduje się samo okno – od tego bowiem zależy stopień nasłonecznienia, a kwiaty różnią się między sobą odpornością na nie.

Nie istnieją rozwiązania idealne. Jednak aby podjąć właściwą decyzję i wybrać to, co najlepsze dla nas, warto wiedzieć możliwie jak najwięcej o wszystkich dostępnych opcjach. Balkony francuskie nie służą może wypoczynkowi i odbiegają funkcjonalnością od ich standardowych odpowiedników, mają jednak szereg zalet, którymi przewyższają klasyczne, niewielkie okna. Ostateczny wybór powinien być uzależniony od twoich potrzeb i gustu.