piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Blachy nierdzewne – poznaj zalety

Stal nierdzewna bardzo często nazywana jest szlachetną ze względu na swoje unikalne właściwości oraz atrakcyjny wygląd. Blachy z takiej stali mogą być używane nawet w bardzo wysokich temperaturach i agresywnych środowiskach, mogą też mieć kontakt z żywnością czy lekami.

Czym wyróżnia się stal nierdzewna?

Stal to materiał znany od dawna. Jego liczne zalety przyćmiewał jednak fakt niskiej odporności na korozję, przez co stal niezbyt nadawała się do stosowania tam, gdzie narażona była na częsty kontakt z wilgocią. To się zmieniło pod koniec XIX wieku, kiedy udało się stworzyć stop odporny na działanie kwaśnych substancji.

Nierdzewność stal zawdzięcza domieszkom chromu oraz niklu – chromu musi być przynajmniej 10,5 procent, przy jednoczesnym obniżeniu stężenia węgla do maksymalnie 1,2 procent. Są cztery główne gatunki stali nierdzewnej: austenityczna, ferrytyczna, martenzytyczna i ferrytyczno-austenityczna. Gatunki stali różnią się między sobą stężeniami pierwiastków stopowych, co wpływa na ich właściwości i tym samym na konkretne zastosowanie. W Nova Trading można zamówić arkusze nierdzewne zimnowalcowalne i gorącowalcowalne – te pierwsze mogą się wyróżniać atrakcyjną, ozdobnie wykończoną powierzchnią, np. lustrzaną, szlifowaną albo z fakturą typu „płótno” bądź „skóra”.

Gdzie można stosować blachy ze stali nierdzewnej?

Nierdzewne blachy są odporne nie tylko na korozję, ale też na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Do tego elementy ze stali nierdzewnej bardzo łatwo utrzymać w czystości i jest to na tyle bezpieczny materiał, że został dopuszczony do użytku w przemyśle spożywczym oraz medycynie.

Wybrane gatunki stali nierdzewnej mogą być stosowane w bardzo agresywnych środowiskach – według nowej normy europejskiej nie ma już oddzielnego rozróżnienia na stale kwasoodporne i nierdzewne, należy po prostu przed zakupem sprawdzić dokładnie właściwości wybranego gatunku blachy. Arkusze ze stali nierdzewnej są łatwe w obróbce, nadają się do spawania, do tego wyróżniają się estetyczną powierzchnią, dlatego chętnie tworzy się z nich elementy dekoracyjne.

Najczęściej z blach nierdzewnych korzysta przemysł chemiczny, budownictwo, przemysł spożywczy, AGD, gastronomia, branża motoryzacyjna, przemysł farmaceutyczny, papierniczy i celulozowy.