piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Budowa domu – na jaki się zdecydować duży piętrowy czy może lepiej mniejszy parterowy?

Planowanie przestronnego domu to marzenie wielu z nas. Najważniejszym atutem takiego projektu jest znacznie większa przestrzeń w porównaniu do standardowych mieszkań w bloku, niezależność oraz brak natrętnych sąsiadów na wyciągnięcie ręki. Dodatkowym atutem jest piękny ogród otaczający nieruchomość. Jednak zanim przystąpimy do budowy czeka nas długi proces decyzyjny i planistyczny. Pierwszym istotnym etapem jest staranne wybranie odpowiedniego projektu. Jakie kryteria powinniśmy uwzględnić podczas tego procesu i na co szczególnie zwrócić naszą uwagę?

Dom jednopoziomowy, dwupoziomowy lub z użytkowym poddaszem – wybór należy do Ciebie!

Najbardziej preferowanymi opcjami wśród budujących są domy jednopoziomowe oraz te z użytkowym poddaszem. Dom z pełnymi dwoma piętrami to również atrakcyjna opcja, choć zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami budowy. Dom z użytkowym poddaszem daje możliwość cieszenia się dodatkową przestrzenią i podzielenia domu na różne strefy, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów związanych z brakiem konieczności budowy stropu oraz niższej ścianki kolankowej. Przed dokonaniem wyboru projektu warto zaznajomić się z cenami oferowanymi przez lokalne firmy budowlane. Jeśli interesuje Cię budowa domu w Warszawie, masz szeroki wybór firm i placówek budowlanych, gdzie można uzyskać wycenę kosztów budowy. Wielu czynników wpływa na ostateczny koszt, w tym materiały budowlane i wybrane rozwiązania. Domy jednopoziomowe są teoretycznie tańsze w budowie pod względem samej bryły budynku. Jednak warto pamiętać, że im większa powierzchnia zabudowy, tym wyższe koszty związane z fundamentami oraz pracami ziemnymi.

Rozważanie własnych potrzeb jest kluczowe

Przy wyborze między domem piętrowym a parterowym, warto dokładnie przeanalizować swój styl życia i preferencje związane z czasem wolnym. Czy pragniemy podzielić przestrzeń mieszkalną na dwie odrębne strefy – nocną i dzienną? Jeśli tak, to świetnym wyborem może być dom z użytkowym poddaszem lub piętrowy, gdzie można odizolować się od codziennego zgiełku i zrelaksować. To podejście jest również godne rozważenia, szczególnie gdy w domu są dzieci, a życie rodzinne toczy się głównie na górnym poziomie, pozostawiając pokój dzienny dla rodziców. Z drugiej strony, jeśli cenisz integrację rodzinną i nie chcesz oddzielać się od bliskich, warto rozważyć projekt domu parterowego. Taka opcja jest również praktyczna, gdy w rodzinie są małe dzieci (eliminując ryzyko związane z niebezpiecznymi schodami) lub gdy w domu przebywają osoby niepełnosprawne. Budowa schodów to nie tylko znacząca bariera architektoniczna, ale także dodatkowy wydatek i utrata cennych metrów użytkowych. Warto zatem dokładnie przemyśleć swoje potrzeby, aby wybrać najodpowiedniejszy projekt domu.

Sprawdź i odnajdź odpowiednią dla siebie propozycję

Jeśli wciąż nie jesteś pewien, które rozwiązanie jest dla Ciebie najlepsze, warto dokładnie porównać i poszukać inspiracji. Być może znajdziesz przykłady obu stylów np. wśród Twoich przyjaciół, którzy etap budowy domu mają już za sobą. Warto także rozejrzeć się po nowoczesnych osiedlach w dużych miastach lub ich okolicach, które mogą stanowić inspirację dla Twojego przyszłego projektu. Dla wielu podjęcie decyzji o budowie domu w Warszawie jest jednym z najczęstszych wyborów. Zanim jednak ostatecznie zdecydujesz się na budowę, warto spotkać się na konsultacjach z architektem i firmą budowlaną. Obecnie firmy zajmujące się projektowaniem mają w swojej ofercie  wizualizacje przygotowanych projektów, co z pewnością ułatwi wybór odpowiedniego typu domu, który chciałbyś wybudować.