niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Burmistrz Lubaczowa: dzięki funduszom UE staliśmy się typowym małym miastem europejskim

Serwis Samorządowy PAP – kadr z filmu

Dzięki funduszom europejskim Lubaczów w ostatnich latach stał się typowym małym miastem europejskim, w którym się bardzo dobrze żyje i dobrze prowadzi działalność gospodarczą – zaznacza burmistrz Krzysztof Szpyt.

12-tys. Lubaczów położony jest w województwie podkarpackim, nieopodal granicy z Ukrainą. To kolejne miasto, któremu przyglądamy się w cyklu naszych reportaży, ukazujących, jak polskie miasta i gminy zmieniają się dzięki funduszom unijnym.

Z danych GUS wynika, że wartość projektów unijnych realizowanych w Lubaczowie od początku perspektywy 2014-2020 wyniosła 85,4 mln zł, co plasuje miasto na 594. pozycji w kraju wśród 2477 gmin i miast. Dane te dotyczą wszystkich projektów realizowanych na terenie Lubaczowa, w tym również inwestycji miejskich.

Jak podkreśla w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP burmistrz Krzysztof Szpyt, fundusze europejskie dały miastu nowe możliwości.

„W ciągu ostatnich kilku lat powstało bardzo dużo inwestycji w różnych obszarach naszego życia społecznego – podkreśla samorządowiec. – To inwestycje w twardą infrastrukturę komunalną, drogi, sieć kanalizacyjną, wodociągową, to modernizacja oczyszczalni ścieków, to też polepszanie naszej infrastruktury edukacyjnej” – dodaje.

Miasto zainwestowało środki UE również w obszarze sportu, modernizując halę sportową, sale do gry i boiska, a także budując basen, który wkrótce umożliwi mieszkańcom relaks, pełniąc również funkcje rehabilitacyjne.

Burmistrz zwraca uwagę, że inna duża inwestycja – modernizacja domu kultury – sprawiła, iż młode pokolenie otrzymało nowe możliwości realizacji pasji i zainteresowań, jednocześnie pozwoliła wyjść z szeroką ofertą kulturalną do mieszkańców Lubaczowa.

„Bez tych funduszy zrealizowalibyśmy może jedną trzecią, może jedną piątą tego, co do tej pory robiliśmy, co robimy i co zamierzamy jeszcze zrobić; te fundusze pozwalają nam się rozwinąć” – ocenia z kolei wiceburmistrz Lubaczowa Janusz Waldemar Zubrzycki.

Jak wyjaśnia kierownik Referatu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Lubaczowie Piotr Bednarczyk, przed przebudową miejski dom kultury posiadał dwie sale do celów dydaktycznych, a po rozbudowanie jest w nim dziewięć sal i sala widowiskowa.

„Sale są nowoczesne, odpowiednio wyposażone. Mamy salę klubową, gdzie funkcjonuje kilka sekcji muzycznych, w których dzieci i młodzież mogą na co dzień rozwijać swoje talenty” – mówi Bednarczyk.

Wtóruje mu instruktor w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie Marek Kindrat.

„Dzięki działalności miejskiego domu kultury i instruktorów muzycznych dzieciaki, które interesują się muzyką, grają na instrumencie, tworzą, chcą spróbować swoich sił w muzyce, mogą się tutaj spełniać” – zaznacza.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreśla, że nie wyobraża sobie rozwoju regionu bez funduszy unijnych.

„To jest bardzo znacząca część naszego budżetu i wszystkich działań, które kierujemy na drogi wojewódzkie, na infrastrukturę środowiskową, na szpitale. I to nie tylko my, jako samorząd województwa, bo też gro środków trafia do samorządów powiatowych i do samorządów gminnych” – wyjaśnia marszałek.

Cykl reportaży o funduszach unijnych powstaje w ramach projektu, który PAP realizuje we współpracy z Parlamentem Europejskim. Z naszą kamerą odwiedzimy różne miejsca w Polsce. Po wizycie na Podkarpaciu, planujemy udać się do województwa zachodniopomorskiego, by pokazać inwestycje unijne w tamtejszych miejscowościach. Jak wynika z danych GUS, projekty w ramach polityki spójności realizowano dotąd we wszystkich 2477 gminach w Polsce.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP