poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Cashback – płacąc kartą za zakupy, przy okazji wypłacisz gotówkę

Wygodnie, szybko, po drodze! Z najnowszych badań Fundacji Polska Bezgotówkowa wynika, że aż 68% Polaków słyszało o cashback – czyli usłudze, która łączy płatność kartą za zakupy, z wypłatą gotówki. Co ciekawe, co trzeci badany miał już okazję z niej skorzystać. Na koniec marca 2022 r. cashback był dostępny w blisko 280 tys. placówek handlowych w całej Polsce.

– Zaletą usługi cashback jest jej wygoda i dostępność. W jednym miejscu możemy bowiem zrobić zakupy, zapłacić za nie kartą i przy okazji wypłacić też gotówkę. Co ważne, możemy wypłacić małe, nieokrągłe kwoty, które w danej chwili są nam potrzebne. Cashback jest idealnym rozwiązaniem, dostępnym praktycznie na wyciągnięcie ręki – komentuje Anna Spychalska-Grzeszek, Dyrektor Obszaru Marketingu i Produktów z Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Jak skorzystać z usługi cashback? To bardzo proste. Kupując w sklepie, na poczcie czy stacji benzynowej dowolny produkt, należy przed dokonaniem płatności kartą, poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki. Następnie, zostaniemy poproszeni o potwierdzenie łącznej kwoty transakcji zakupu i wypłaty PIN-em, zgodnie z instrukcjami na terminalu. Ostatni krok to zabranie zakupów i odebranie od sprzedawcy wskazanej wcześniej kwoty. Użytkownicy kart mogą jednorazowo wypłacić dowolną kwotę w gotówce (również drobną), ale nie przekraczającą 1000 zł. Warto pamiętać o tym, że wypłata gotówki w punkcie handlowym jest uzależniona od jej dostępności w kasie, dlatego sprzedawca może zaproponować mniejszą kwotę lub odmówić realizacji usługi, jeśli nie będzie dysponować odpowiednią ilością gotówki. Z usługi cashback można skorzystać w punktach oznaczonych znakami Mastercard – Płać Kartą i Wypłacaj oraz VISA Cash Back.