poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Ceny mieszkań w Warszawie – ile wynoszą?

Warszawa należy do absolutnej czołówki kraju pod względem wysokości cen nieruchomości. Mimo, że ceny wynoszą kilkukrotnie więcej, niż w innych miastach – chętnych na zakup mieszkania w stolicy nie brakuje. Przyciągają możliwości zawodowe, szeroka oferta edukacyjna oraz rozbudowana infrastruktura. Ile trzeba zapłacić, by mieć do tego stały dostęp i zostać właścicielem mieszkania w Warszawie?

Ile kosztuje mieszkanie w stolicy?

Stolica jest niezmiennie atrakcyjna dla potencjalnych mieszkańców. Nie jest to bez znaczenia dla cen mieszkań w Warszawie, bowiem popyt rodzi podaż. Obecnie na warszawskim rynku nowych nieruchomości dostępnych jest około 10 tys. ofert. Potężną część z nich stanowią mieszkania 2-pokojowe, a zaraz po nich 3-pokojowe. Najmniej znajdziemy kawalerek, choć i te cieszą się powodzeniem. Zdecydowanie najwięcej z ofert znajduje się na obrzeżach miasta – przoduje Białołęka i Ursus. Na trzecim miejscu plasuje się popularny Mokotów. To właśnie w tych dzielnicach deweloperzy mają pole do popisu, bo brak gęstej zabudowy stwarza przestrzeń na nowe inwestycje. To również korzystne dla przyszłych mieszkańców, bowiem Białołęka i Ursus to także jedne z tańszych dzielnic w Warszawie – choć i tutaj ceny szybują w górę.

Średnia cena za metr kwadratowy w stolicy wynosi około 11 500 zł, co stanowi wzrost o 8% w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Dokładne kwoty zależą od parametrów mieszkania – na przykład jego wielkości i liczby pokoi. Za popularne mieszkanie 2-pokojowe zapłacimy około 11 400 zł za metr, natomiast cena kawalerki to już blisko 16 300 zł/m².

Kluczowym dla ceny jest także lokalizacja. Niezmiennie najbardziej pożądane dzielnice to Śródmieście, Wola czy Żoliborz. Średnie ceny dla tych rejonów to 15 500 zł/m² za Śródmieście, około 13 000 zł/m² na Woli i 14 000 złotych za metr kwadratowy mieszkania na Żoliborzu. Najtańsze nieruchomości znajdziemy w Rembertowie, lokal tutaj to niecałe 5 tys. zł/m².

Od czego zależy cena warszawskiego mieszkania?

Na cenę nieruchomości składa się wiele czynników – przede wszystkim znaczenie ma lista cech danego lokalu. Ważna jest konkretna lokalizacja, metraż, liczba i układ pomieszczeń, standard wykończenia całego bloku, a także dodatkowe udogodnienia, jak garaż, balkon czy ogródek, plac zabaw i zielone

patio. Na cenę ma także wpływ termin oddania lokalu – najdroższe są oferty, na które trzeba poczekać 2 lata i więcej, najtańsze z kolei to te z terminem oddania użytkowania krótszym, niż 3 miesiące.

Należy też pamiętać, że ogólne ceny rynkowe to kwestia sytuacji ekonomicznej w kraju, średnich zarobków Polaków w danym okresie oraz obecnych warunków udzielania kredytów hipotecznych. Tu ponownie działa zasada: popyt rodzi podaż.

Co dalej z warszawskim rynkiem nieruchomości?

W przeciągu ostatnich 12 miesięcy popyt na mieszkania w Warszawie się niemal nie zmienił – mimo pandemii koronawirusa. Utrzymujące się zainteresowanie potencjalnych nabywców, a także rosnące ceny materiałów budowlanych nie wskazują na to, aby ceny warszawskich nieruchomości miały się drastycznie obniżyć. Jak pokazują ostatnie miesiące – przeciwnie, ceny cały czas rosną.