sobota, 2 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Certyfikaty SSL – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

domeny

Coraz więcej stron internetowych jest zabezpieczanych certyfikatem SSL. To wcale nie przypadek. Zapewnienie bezpieczeństwa danych w Internecie to dziś jedna z najważniejszych kwestii.

Zarówno coraz więcej internautów, jak i właścicieli internetowych witryn ma świadomość, że zainstalowanie certyfikatu SSL na serwerze daje same korzyści. Niestety, cyberprzestępcy nadal korzystają z niewiedzy tych, którzy nie zabezpieczają swoich serwisów www w odpowiedni sposób. Tymczasem zainstalowanie certyfikatu SSL nie jest ani trudne, ani drogie.

Co daje certyfikat SSL?

Nie byłoby rosnącego zainteresowania certyfikatami SSL, gdyby te nie były skuteczne i nie przynosiły korzyści zarówno użytkownikom stron, jak i ich właścicielom. Co zatem daje certyfikat SSL? Przede wszystkim taki certyfikat zapewnia bezpieczne połączenie między przeglądarką użytkownika a serwerem, na którym działa strona internetowa. To oznacza, że przesyłane dane są szyfrowane i nie mają do nich dostępu niepowołane osoby (np. cyberprzestępcy).

To jednak niejedyna korzyść z SSL. Dzięki niemu można także wypełnić obowiązki wynikające z przepisów RODO. Zgodnie z nimi administrator i podmiot przetwarzający powinny stosować szyfrowanie danych osobowych. Co prawda nie jest wprost napisane, że trzeba używać SSL, ale taki certyfikat to najtańszy i najprostszy sposób wypełnienia wymagań RODO. Do zabezpieczonej witryny mają większe zaufanie użytkownicy i chętniej wchodzą do takich serwisów. 

Jak rozpoznać certyfikat SSL?

Warto korzystać tylko z witryn, które wdrożyły certyfikat SSL. To zdecydowanie bezpieczniejsze rozwiązanie. W ten sposób znacznie spada zagrożenie, że nasze dane zostaną skradzione lub wyłudzone. W jaki sposób jednak rozpoznać, czy dana strona internetowa ma certyfikat SSL?

Należy przede wszystkim przyjrzeć się adresowi strony www w przeglądarce. Szyfrowane połączenie będzie oznaczone zieloną kłódką obok adresu. Po kliknięciu tej kłódki można uzyskać informację, kto wystawił certyfikat, kiedy to się stało, ile czasu ważny jest certyfikat.

W niektórych przypadkach (np. na strony banków) adres witryny może mieć zielony kolor. To również znak, że witryna jest zabezpieczona szyfrowaniem SSL. To jednak nie wszystko. Zielony pasek to znak, że dana firma przeszła szczegółową weryfikację wraz z dostarczeniem odpowiednich dokumentów, zanim otrzymała certyfikat. Tego typu witryny to strony najwyższego zaufania.  

Certyfikat SSL a pozycja w Google

Wiele się mówi i pisze o tym, że Google również wspiera witryny, które posiadają certyfikaty SSL. To prawda. Google od dawna deklaruje, że zależy jej na zwiększeniu bezpieczeństwa w Internecie i wspiera wszystkie rozwiązania poprawiające to bezpieczeństwo. Dlatego strony www z SSL mają szansę na wyższą pozycję w wyszukiwarce Google. Trzeba także pamiętać, że witryny bez certyfikatu są oznaczane przez Chrome i inne przeglądarki jako niezabezpieczone.

Certyfikat SSL to nieduży wydatek, a dostarcza wielu korzyści. To nie tylko bezpieczniejsza strona www, ale również lepszy wizerunek serwisu. Dlatego bardziej się opłaca mieć taki certyfikat niż go nie mieć.