niedziela, 14 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Co powinieneś wiedzieć o rozliczeniu PIT 28?

Do rozliczenia PITu 28 zostało co prawda sporo czasu, jednak warto wyposażyć się zawczasu w podstawowe informacje dotyczące zarówno tego, kto powinien sięgnąć po tę deklarację, jak i w jaki sposób możesz to zrobić samodzielnie, bez jakichkolwiek dodatkowych kosztów. Brzmi zachęcająco? Zapraszamy do lektury!

Kto rozlicza PIT 28?

Jakie ulgi możesz rozliczyć w swoim formularzu PIT 28?

Jak rozliczyć PIT 28 online bez dodatkowych opłat?

Korzystaj z nowych możliwości

Kto rozlicza PIT 28?

W pierwszej kolejności skupmy się na to, kto powinien zainteresować się rozliczaniem tej deklaracji podatkowej. Otóż dotyczy ona tych osób, które otrzymują swoje przychody w ramach:

– wynajmu nieruchomości w kraju lub poza granicami Polski,

– prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, która jest opodatkowana ryczałtem,

– sprzedaży swoich produktów rolnych lub też zwierzęcych, które zostały przetworzone w sposób nieprzemysłowy.

Ten rodzaj rozliczenia PIT 28 2022 dotyczy osób, które dokonują rozliczenia w ramach zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to zatem przedsiębiorców, którzy prowadzą swoją firmę w formie indywidualnej, spółki cywilnej lub jawnej, ale nie tylko. Mowa tu również o podatnikach, którzy rozliczają uzyskiwane przychody w ramach dzierżawy, podnajmu lub najmu.

Jakie ulgi możesz rozliczyć w swoim formularzu PIT 28?

Skupmy się teraz na tym, jakie ulgi z łatwością rozliczysz w swoim picie. Mowa choćby o uldze na internet, czy o darowiznach przeznaczonych na cele publiczne. Dotyczy to także wpłat na IKZE, ulgę termomodernizacyjną czy wydatki związane z rehabilitacją. Warto też wspomnieć o darowiznach poniesionych na rzecz walki z COVID oraz z racji oddawania krwi. Kolejne darowizny, które możesz odliczyć dotyczą kwot przeznaczonych na praktykę kultu religijnego czy na edukację.

Jak rozliczyć PIT 28 online bez dodatkowych opłat?

Dobra informacja dla wszystkich podatników polega na tym, że mogą rozliczyć swój PIT 28 2023 w sieci, bez konieczności korzystania z usług biura rachunkowego. Jak tego dokonać? Wystarczy skorzystać z zaufanego programu, który posiada wgrany i aktualny wzór PIT-28 2022 do druku. Następnie wpisujesz dane do odpowiednich rubryk zgodnie z zawartymi w programie sugestiami. Intuicyjna programu jest na tyle łatwa, że każdy z pewnością poradzi sobie z tą formą rozliczenia. Dodatkowym atutem jest fakt, że możesz dokonać także bezpośredniego przesłania formularza PIT 28 PDF na swój komputer oraz do urzędu. Nie musisz udawać się na pocztę i nadawać rozliczenia listownie. To wszystko jest zasługą digitalizacji i łatwej dostępności do narzędzi, dzięki którym możesz bez przeszkód rozliczysz swój druk PIT 28 bez konieczności korzystania ze wsparcia księgowej.

Korzystaj z nowych możliwości

Z uwagi na postępującą cyfryzację coraz więcej spraw możemy załatwić samodzielnie, bez konieczności wychodzenia z domu. Warto korzystać z tych nowoczesnych rozwiązań – ułatwiają życie i pozwalają nam zaoszczędzić cenny czas. Przykład stanowi tutaj choćby możliwość rozliczania swojego PITu 28 za pośrednictwem internetu i zaufanego programu. Nie musisz znać się na księgowości, aby dopełnić samodzielnie wszelkich formalności.

Teraz, kiedy wiesz już, że samodzielne rozliczenie swojego PITu wcale nie musi wiązać się z koniecznością udawania się do biura księgowego – warto wykorzystać potencjał, jaki tkwi w zaufanych programach online, które pomogą dokonać rozliczeń za Ciebie. To szybki i łatwy sposób, z którego z roku na rok korzysta coraz większy odsetek podatników.