poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Co powinieneś wiedzieć o siewie rzepaku?

Rzepak jest jedną z najważniejszych oleistych roślin uprawnych. Jego cechą charakterystyczną są intensywnie żółte, czteropłatkowe kwiaty, osadzone na wzniesionej i rozgałęzionej łodydze o wysokości do 1,5 metra. Rzepak jest stosowany do produkcji oleju jadalnego, a także do margaryny i innych tłuszczów kuchennych.

Warto wiedzieć, że uprawa rzepaku zaczyna się od dobrania odpowiedniej odmiany nasion, a w momencie ich wyboru należy uwzględnić warunki danego terenu. Rzepak wysiewa się w terminie optymalnym dla danego rejonu. Należy pamiętać, że zarówno zbyt wczesny, jak i późny siew będzie niekorzystny. Dowiedz się więcej na temat uprawy tej rośliny!

Jakie nasiona rzepaku wybrać w tym sezonie?

Wysokiej jakości rzepak otrzymamy po spełnieniu kilku bardzo ważnych parametrów. Bardzo duże znaczenie ma wybór odpowiedniej odmiany. Poszukując najlepszego materiału siewnego należy się kierować przede wszystkim wymaganiami glebowymi, jakie posiada nasz region. Planując uprawę trzeba też uwzględnić terminy poszczególnych etapów życia rośliny: kwitnienia, dojrzewania i siewu. Te wszystkie elementy wpływają na rodzaj nasion, który powinniśmy kupić w tym sezonie. Możemy wybrać odmiany mieszańcowe oraz populacyjne rzepaku. Zaznaczyć należy, że odmiany populacyjne wysiewa się w ilości ok. 70 nasion/m2 , a mieszańcowe – 50 nasion/m2. Odmiany populacyjne powstały na skutek rozmnażania, przemyślanej selekcji i krzyżowania rzepaku, trzeba przytoczyć tutaj fakt, że cechują się tańszym materiałem siewnym, co w efekcie gwarantuje niższe plonowanie. Ten gatunek rzepaku charakteryzuje się jednak stabilniejszym plonowaniem na słabszych i mniej urodzajnych ziemiach. Odmiany hybrydowe nasion  rzepaku do siewu posiadają po wyrośnięciu zwarty łan, który jest w zdecydowanie mniejszym stopniu podatny na wyleganie. Znacząco ogranicza to więc straty, jakie powstają wskutek osypywania się nasion rośliny. 

Rzepak nasiona do siewu – konkretne przykłady

Doskonałymi opiniami cieszy się m.in. Kepler, czyli odmiana populacyjna odporna na wirusa żółtaczki rzepaku TuYV. Kepler osiągnał najepsze wyniki spośród wszystkich odmian populacyjnych badanych w doświadczeniach COBORU. Ten rodzaj nasiona to bardzo dobra zimotrwałość, silny wigor jesienny i wiosenny. Z drugiej strony niezwykle często polecany jest rzepak Ambassador, który należy do odmiany mieszańcowej, zarejestrowanej w 2019 roku. Ambassador jest odmianą najnowszej generacji rzepaku ozimego, który jest odporny na wirusa żółtaczki rzepy (TuYV). Efektem tego jest wysokie plonowanie wraz z dobrymi cechami odpornościowymi.