czwartek, 20 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Co powinieneś wiedzieć o Ustawie Prawo budowlane?

Budownictwo w naszym kraju podlega szczegółowym regulacjom prawnym, mającym ustandaryzować wiele kwestii oraz zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa, czy ochrony środowiska. Znajomość tych zagadnień jest niezbędna w pracy kierowników budowy, architektów, czy deweloperów i inwestorów. Najważniejszym dokumentem w tym zakresie jest Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku. Sprawdź najważniejsze informacje na temat regulacji w niej zawartych.

Założenia ogólne

Ustawa Prawo budowlane powstała z myślą o uregulowaniu najważniejszych kwestii dotyczących projektowania, budowy, utrzymania i rozbiórki obiektów budowlanych. Jest w tej dziedzinie najważniejszym aktem prawnym obowiązującym w Polsce. Przepisy w niej zawarte dotyczą zarówno podmiotów prywatnych, jak też działania w tym zakresie organów administracji publicznej. Do najważniejszych zagadnień regulowanych przez ustawę można zaliczyć m.in.:

  • Sposób uzyskiwania pozwolenia na budowę lub rozbiórkę,
  • Oddawanie nowych obiektów do użytku,
  • Prowadzenie działalności gospodarczej związanej z budownictwem,
  • Ochronę środowiska w trakcie budowy i rozbiórki,
  • Prawa i obowiązki podmiotów uczestniczących w procesie budowlanym.

Znajomość tych zagadnień jest sprawdzana m.in. w czasie egzaminu na uprawnienia budowlane. W związku z tym, jeśli zamierzasz w najbliższym czasie podchodzić do niego, warto przygotować się pod względem merytorycznym, wybierając kurs na uprawnienia budowlane w SBM Centrum Szkolenia Ustawicznego https://sbm-szkolenia.pl/szkolenie/uprawnienia-budowlane/.

Nowelizacje ustawy Prawo budowlane

Na szkolenia z zakresu Prawa budowlanego, które dostępne są np. tutaj https://sbm-szkolenia.pl/, warto wybrać się również z powodu licznych nowelizacji dokumentu. Osoby pracujące w zawodach związanych z budownictwem powinny w związku z tym śledzić zachodzące zmiany, aby wiedza wykorzystywana przez nie w pracy nie zdezaktualizowała się. Liczne modyfikacje prawne przeprowadzone zostały również w ostatnich kilku latach. Dotyczyły one m.in.:

  • Budowy domów do 70 m2 bez pozwolenia,
  • Elektronicznego Dziennika Budowy i Elektronicznej Książki Obiektu Budowlanego,
  • Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków,
  • Systemu e-CRUB,
  • Minimalnej powierzchni lokalu użytkowego.

Szkolenia z zagadnień dotyczących prawa budowlanego uwzględniają najświeższe nowelizacje w przepisach, które mogą być ważne w poszczególnych zawodach, np. dla inspektorów nadzoru budowlanego, wykonawców, projektantów, czy zarządców budynków. Od znajomości najnowszych zmian może zależeć nie tylko legalność inwestycji lub innych działań, ale też bezpieczeństwo pracowników budowlanych, czy mieszkańców i użytkowników danych obiektów.