piątek, 28 styczniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Co to jest ESTA? Autoryzuj swoją podróż do USA w programie Visa Waiver

Czym jest wniosek ESTA i kto go musi wypełnić? Jest to Elektroniczny System Autoryzacji Podróży, który obejmuje wszystkie osoby podróżujące do Stanów Zjednoczonych. Polska należy do Visa Waiver Program, co oznacza, że obywatele naszego kraju przed podróżą również powinni zarejestrować się w systemie ESTA. 

Na czym polega system esta? Jest to program zakładający ruch bezwizowy do Stanów Zjednoczonych, do którego 11 listopada 2019 roku dołączyła również Polska. W jego ramach Polacy mogą podróżować do USA, ale najpierw muszą przejść online autoryzację ESTA.

Jak się składa wniosek ESTA – Elektroniczny System Autoryzacji Podróży?

System ESTA zakłada rejestrację każdej osoby, która chce dostać się na teren Stanów Zjednoczonych w celach biznesowych, tranzytowych czy turystycznych. Nie dotyczy to jedynie podróży lądowych.

W praktyce działanie systemu ESTA polega na składaniu uproszczonego, elektronicznego wniosku o wizę do USA. Ona również przyznawana jest drogą elektroniczną. 

Kto powinien złożyć wniosek o zezwolenie ESTA?

Każdy podróżny, niezależnie od wieku, powinien wypełnić wniosek ESTA indywidualnie. Poleca się wypełnić formularz ESTA do 72 godzin przed podróżą, bo bez niego załoga samolotu może odmówić wpuszczenia pasażera na pokład.

Po złożeniu wniosku ESTA jest on ważny przez 2 lata – wyjątkiem jest chwila, gdy wcześniej kończy się ważność paszportu. Służby akceptują wizę ESTA również w przypadku wielokrotnego przekraczania granicy w tym czasie. 

Status ESTA jest utrzymywany przez 2 lata, ale jednorazowy pobyt podróżnego w Stanach Zjednoczonych może trwać maksymalnie 90 dni. Ponowne zatwierdzenie ESTA konieczne jest też w przypadku zmiany płci, obywatelstwa, nazwiska lub imienia, a także w przypadku zmiany sytuacji życiowej (np. prawomocny wyrok skazujący).

Poprawne złożenie wniosku w systemie ESTA

Poprawne dane na formularzu ESTA zwiększają szansę podróżnego na otrzymanie zgody na wjazd na terytorium Stanów Zjednoczonych. Konieczne jest podanie w nim m.in. danych kontaktowych, osobowych, a także informacji o zatrudnieniu, rodzicach czy celu podróży.

Wchodząc na stronę Wizadousa.com.pl możesz liczyć na fachową pomoc w kwestii wypełnienia Twojego wniosku ESTA. Doświadczeni eksperci rozwieją wszelkie Twoje wątpliwości i zadbają o to, by dokument został wypełniony w odpowiedni sposób. Już po 72 godzinach od chwili złożenia wniosku możesz liczyć ma otrzymanie potwierdzenia pozytywnej weryfikacji Twojego dokumentu. 

Zadbaj o wyjazd i nie pozwól, aby formalności zepsuły Twoją podróż marzeń. Zostaw wniosek ESTA specjalistom i ciesz się pobytem w Stanach Zjednoczonych.