piątek, 14 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Co warto wiedzieć przed kursem prawa jazdy?

Proces otrzymania prawa jazdy

Zanim zaczniesz uczęszczać na kurs w wybranym ośrodku szkoleniowym, musisz  wykonać wszystkie potrzebne badania lekarskie na prawo jazdy.  Koszt takich badań może wynieść około 200 zł. W trakcie, nie są wykonywane żadne badania z przerwaniem ciągłości skóry czy próby wysiłkowe. Po szczegółowej analizie twojego stanu zdrowia, otrzymasz orzeczenie, które może zawierać kody ograniczeń, np. konieczność prowadzenia pojazdu w okularach lub soczewkach. Gdy nie masz żadnych problemów zdrowotnych, to orzeczenie jest ważne przez 15 lat. W innych przypadkach wystąpi konieczność częstszego powtarzania badań w przyszłości.

Po badaniach musisz wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę PKK. Do Wydziału Komunikacji potrzebujesz zabrać: orzeczenie lekarskie, jedno zdjęcie i dokument tożsamości. Otrzymasz numer PKK z którym zgłaszasz się do swojego ośrodka szkoleniowego.

Następnie odbywa się kurs z częścią teoretyczną i praktyczną. Po przejechaniu docelowej liczby godzin, zależnej od kategorii prawa jazdy, możesz przystąpić do egzaminów państwowych. Zabierz ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Egzamin teoretyczny składa się z 74 pytań. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, umawiasz się na pierwszy termin egzaminu praktycznego, płacąc z góry. Jeśli wykonałeś wszystkie zadania egzaminacyjne poprawnie, nie stwarzając przy tym zagrożenia na drodze, udało ci się zdać. Gdy przekażesz dowód wpłaty 100,5 zł Wydziałowi Komunikacji, po ok. 10-14 dniach będziesz mógł odebrać prawo jazdy.

Przebieg badań lekarskich

Przed rozpoczęciem wykonywania badań, będziesz musiał uzupełnić oświadczenie dotyczące stanu zdrowia i nagłówek karty badania lekarskiego. Po formalnościach lekarz przystąpi do badania twoich układów, m.in. sercowego i wzrokowego, które są  istotne przy dopuszczeniu do prowadzenia pojazdu. Oceni także stan zdrowia na podstawie zebranego wywiadu, sprawdzając czy leki, które zażywasz, nie wpłyną na możliwość przystąpienia do kursu.  

Jeśli chorujesz na jakąś chorobę przewlekłą, jesteś niepełnosprawny lub doznałeś poważnego urazu, który wpływa na twoje sprawność fizyczną, zabierz ze sobą stosowną dokumentację medyczną. Należy przyjść w okularach korekcyjnych lub soczewkach kontaktowych albo z aparatem słuchowym, jeśli nosisz którąś z tych rzeczy na co dzień. W przypadku stwierdzenia, przez lekarza, znacznej wady wzroku lub innej, poważnej choroby – zostaniesz wysłany na dalsze badania do odpowiedniego specjalisty.

Pamiętaj, że aby wykonać badania lekarskie na prawo jazdy nie musisz mieć ukończonych 18 lat. Wszystkie badania można uzyskać na własną rękę, bez rodzica lub opiekuna prawnego.