niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czy kogeneracja się opłaca?

Poszukiwanie bardziej wydajnych sposobów na pozyskanie energii elektrycznej i ciepła to obecnie bardzo popularny temat. Wynika to z wielu powodów, wśród których wymienić można chociażby rosnące koszty czy też dbałość o ekologię. Jednym z często proponowanych rozwiązań w tym zakresie jest kogeneracja. Co trzeba o niej wiedzieć?

Kogeneracja – co to jest?

Jedną ze słabości większości klasycznych systemów pozyskiwania energii elektrycznej było zawsze marnowanie powstającego podczas procesów spalania ciepła. Co przy tym jednak warte podkreślenia, problem też rozwiązano w pewnym stopniu już wiele lat temu – poprzez wprowadzenie systemów produkujących jednocześnie ciepło i prąd w jednym procesie – czyli właśnie kogenerację. Początkowo jednak stosowano ją jedynie w dużej skali – na tej zasadzie działają elektrociepłownie, systemy kogeneracyjne istniały też w niektórych bardzo dużych przedsiębiorstwach. Dziś technologia kogeneracji mocno się rozwinęła, dzięki czemu nastąpiło jej upowszechnienie wśród firm czy instytucji.  

Kogeneracja – wady i zalety

Dlaczego kogeneracja jest obecnie tak modna? Sytuacja ta wynika z jej niezaprzeczalnych zalet, wśród których wymienić można:

  • Oszczędność – nowoczesne systemy kogeneracyjne z reguły spalają gaz ziemny i produkują z niego prąd i ciepło. Charakteryzują się one wysoką sprawnością, dzięki czemu koszt tych mediów jest dużo niższy, niż w przypadku ich zakupu osobno. 
  • Opłacalność – co jasne, wprowadzenie kogeneracji wymaga sporych nakładów inwestycyjnych. Te jednak powinny zwrócić się dość szybko, szczególnie w przypadku podmiotów, w których ciepło i energia elektryczna są zużywane w dużych ilościach. Kogeneracja będzie też doskonałym wyborem do nowo budowanych budynków, co dodatkowo podniesie jej opłacalność.
  • Bezpieczeństwo – sprzężona produkcja ciepła i prądu z gazu pozwala też na zwiększenie niezależności energetycznej przedsiębiorstwa. Ułatwia to także planowanie działalności, gdyż nie trzeba w takiej sytuacji obawiać się tak mocno skokowych zmian cen energii.
  • Ekologia – kogeneracja pozwala na znaczne ograniczenie zużycia paliw. To z kolei przekłada się na mniejszą emisję gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych substancji.

Niestety kogeneracja, podobnie jak każda inna technologia, ma też swoje bolączki. Największą z nich jest konieczność dobrego dopasowania zakupionej instalacji do potrzeb podmiotów. Jak nietrudno się domyślić, zbyt słaby system nie zapewni odpowiedniej ilości ciepła i prądu. Z kolei wybranie rozwiązania z dużym zapasem sprawi, że część energii będzie się marnować, a koszty inwestycji będą wyższe. Dlatego też myśląc o kogeneracji, koniecznie trzeba zacząć od wykonania audytu energetycznego, który pozwoli na dokładne określenie zapotrzebowania. Warto też współpracować z firmami – takimi jak EWE, które mają duże doświadczenie w wykonywaniu takich systemów i pomogą w dobraniu najlepszych rozwiązań.

Kogeneracja dla domu jednorodzinnego i firmy

Czy więc kogeneracja się opłaca? Z całą pewnością tak – o ile jednak system ten wprowadzony zostanie w prawidłowy sposób. Co więcej, skojarzona produkcja energii cieplnej i elektrycznej sprawdzi się niezależnie od wielkości podmiotu, dlatego też decydują się na nią również odbiorcy indywidualni. W tym ostatnim przypadku z reguły jednak najbardziej opłacalne jest postawienie na kogenerację w nowych budynkach, gdyż poprawi to opłacalność całej inwestycji.

Z technicznego punktu widzenia skojarzona produkcja ciepła i prądu to nic nowego. Jednak w praktyce kogenerację możemy uznać za nowoczesne i bardzo korzystne dla odbiorcy rozwiązanie – i to zarówno z punktu widzenia kosztów i opłacalności, jak i walorów użytkowych oraz ekologii. Na pewno więc warto się zainteresować tą opcją!

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: cihy407