niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czy można wziąć kredyt na spłatę innego kredytu w banku?

Polacy chętnie zaciągają kredyty z możliwością przeznaczenia pieniędzy na różne cele. O ile większości kredytobiorcom udaje się spłacić zobowiązanie w terminie, o tyle niektóre osoby zaczynają mieć problem z uregulowaniem należności. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi kredyt konsolidacyjny – sprawdź, na czym on polega.

Kilka kredytów gotówkowych na nieduże kwoty, zadłużenie na karcie kredytowej, aktywna linia kredytowa w rachunku, sprzęt domowy wzięty na raty… Tak wygląda portfel finansowy niektórych Polaków. Czasami jednak dochodzi do sytuacji, w których łączna wysokość miesięcznego zobowiązania zaczyna przekraczać możliwości domowego budżetu. Nasuwa się więc pytanie: czy da się zaciągnąć kredyt na spłatę innych kredytowych zobowiązań.

Aby nie wpaść w spiralę zadłużenia…

Spirala zadłużenia zaczyna się całkiem niewinnie, ale w konsekwencji prowadzi do poważnych kłopotów finansowych. Problem ze spłatą jednego kredytu sprawia, że kredytobiorca zaciąga kolejne zobowiązanie, z uregulowaniem którego również ma kłopot. Sięga więc po następny kredyt i… spirala zaczyna się kręcić.

Kredyt konsolidacyjny – co to jest?

Gdy kredytobiorca wpadnie w spiralę długów, ciężko z niej się wydostać. Na szczęście takiemu scenariuszowi można skutecznie zapobiec – pomaga w tym kredyt konsolidacyjny.

Istotą konsolidacji jest zamiana kilku nieprzeterminowanych zobowiązań w jedno – z reguły z niższą miesięczną ratą. Polega to na zaciągnięciu jednego większego kredytu, który pozwala na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Możliwość wydłużenia okresu finansowania sprawia, że miesięczna rata jest niższa.

Konsolidacja – czy dla każdego?

Chociaż kredyt konsolidacyjny pozwala na spłatę innych kredytów bankowych, nie jest to opcja dostępna dla każdego. Taka możliwość skierowana jest wyłącznie do osób, które nie mają problemów finansowych. Oznacza to, że konsolidacja nie jest dostępna w przypadku zadłużonych kredytobiorców, którzy wpadli w spiralę zadłużenia. Taka opcja ma raczej pozwolić na zapobiegnięcie poważnych kłopotów ze spłatą zobowiązania.

Kredyt konsolidacyjny jest dostępny dla osób, które:

  • posiadają kilka nieprzeterminowanych zobowiązań – do tej pory spłacały je w terminie,
  • wykazują odpowiednio wysoką zdolność kredytową,
  • mają stałe źródło dochodu – niekoniecznie wynikające z umowy o pracę.

Konsolidacja kredytów – dlaczego warto?

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie, z którego warto skorzystać nie tylko w przypadku chęci odciążenia domowego budżetu. Wśród innych zalet można wymienić między innymi:

  • możliwość ujednolicenia terminu spłaty raty,
  • opcja uzyskania dodatkowej gotówki z przeznaczeniem na dowolny cel.

Warto przy tym podkreślić, że często kredyt konsolidacyjny jest tańszy w porównaniu z kredytem gotówkowym czy kredytem ratalnym. Niższe RRSO oznacza mniejszą kwotę całkowitą do spłaty, co pozwala na poczynienie oszczędności.

Jeśli więc twój budżet zaczyna odczuwać obciążenie dotychczas spłacanymi ratami, wnioskuj o kredyt konsolidacyjny zanim będzie za późno. Przeterminowane zobowiązania nie mogą być objęte konsolidacją.

Artykuł partnera