czwartek, 7 grudniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czy temperatura ma wpływ na beton?

Beton to popularny materiał budowlany używany do stawiania różnego typu konstrukcji. Najlepszym momentem na rozpoczęcie i kontynuację budowy jest okres, kiedy temperatury są dodatnie. Zdarza się jednak, że prace budowlane muszą być wykonywane także zimą. Wtedy należy wiedzieć, przy ilu stopniach może być używana mieszanka betonowa.

Betonowanie w okresie zimowym

Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o kupno gotowej mieszanki betonowej, jest skorzystanie z usług dobrej i doświadczonej firmy. Betoniarnia Gorzów umożliwia złożenie zamówienia o każdej porze roku. Warto jednak mieć podstawowe informacje dotyczące prognozowanej temperatury w czasie betonowania, ponieważ mróz ma niekorzystny wpływ na wiązanie się mieszanki.

Zgodnie z obowiązującą zasadą temperatura powierzchni betonu nie powinna być mniejsza niż 0°C w momencie, gdy wytrzymałość na ściskanie w powierzchniowej warstwie nie będzie niższa niż wartości 5 MPa. Istnieją jednak pewne wyjątki, które pozwalają na dokonywanie wylewek w minusowych temperaturach. Powszechnym sposobem jest dodanie do mieszaniny odpowiednich dodatków w postaci proszków lub płynów. Domieszki te zawierają m.in. azotany wapnia, chlorek wapniowy i inne substancje.

Trzeba jednak liczyć się z faktem, że zabiegi technologiczne działają tylko do określonej temperatury, a więc i tutaj istnieją pewne ograniczenia. Takie czynności mogą być wykonywane wyłącznie do -10°C. Kategorycznie zabrania się jakichkolwiek prac związanych z wylewaniem betonu poniżej -15°C. Jeżeli ktoś się nie zastosuje do tych zaleceń, musi liczyć się z uszkodzeniami w początkowej fazie twardnienia, co może mieć negatywne skutki w późniejszym czasie.

Upalne dni także mogą mieć negatywny wpływ

Mogłoby się wydawać, że wiosna czy lato to idealny czas na wznowienie robót budowlanych. I owszem tak jest z racji tego, że aura bardziej sprzyja nie tylko budowie, ale i pracownikom. Jednak tu również trzeba stosować się do pewnych wskazówek. Największym problemem w okresie letnim są wysokie temperatury. Powoduje to szybsze wyparowywanie wody ze świeżo wylanej mieszanki, w konsekwencji czego beton staje się porowaty lub pęka. Ma to duży wpływ na wytrzymałość, szczelność, wodoodporność, a nawet ścieranie.

Optymalna temperatura to 20°C -25°C. Jeżeli jednak przekroczy ona 30°C to wylewki, powinny być jak najszybciej wstrzymane. W momencie, gdy prace nie mogą być przerwane jedynym sposobem, jest wykonywanie ich we wczesnych godzinach porannych lub wieczornych. Najważniejsze jest unikanie mocnego słońca oraz silnego wiatru.

Czy jakość betonu jest ważna?

Pielęgnacja betonu to bardzo ważna kwestia, lecz oprócz tego warto, aby on sam był dobrej jakości. Niestety nie zawsze mamy wpływ na to, jaki konkretny rodzaj betonu ma zostać użyty do poszczególnych konstrukcji.

Takie informacje zazwyczaj są już zawarte w projekcie budowlanym. Przed zamówieniem gotowej mieszanki betonowej najlepiej skonsultować swój wybór z osobami doświadczonymi. Betoniarnia Gorzów to nie tylko wytwórnia betonu, ale też miejsce, gdzie doświadczone osoby są w stanie doradzić niezdecydowanemu klientowi.