niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czy warto brać kredyt hipoteczny?

Obserwując obecną sytuację, wiele osób zastanawia się, czy nad rynkiem kredytów mieszkaniowych zawisły czarne chmury. Rok 2022 stał się nieprzewidywalny pod wieloma względami, jednak z pewnością wpłynął on na większą świadomość w tematach związanych z zakupem własnej nieruchomości. Można spotkać się z opinią, że to właśnie w tym czasie warto inwestować (wbrew przeciwnościom) w nieruchomości finansowane kredytem. W naszym artykule odpowiadamy, czy warto brać kredyt hipoteczny. Zachęcamy do przeczytania szczególnie osoby aktywnie poszukujące mieszkania lub domu, a także osoby, które dopiero chcą rozeznać się w tematyce kredytów hipotecznych. Niezależnie, na którym z tych etapów jesteś, postaramy się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości!

Czy kredyt hipoteczny w 2022 roku to dobra decyzja?

Do maja 2020 roku w Polsce obowiązywały niskie stopy procentowe, dlatego kredyty hipoteczne cieszyły się bardzo dużą popularnością. Obecnie sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W celu zahamowania wzrostu cen i rosnącej inflacji, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się podnieść stopy procentowe, co odbiło się na zwiększeniu wysokości rat uiszczanych do banku. Chcąc zachęcić potencjalnych kredytobiorców, banki decydują się na rozszerzanie ofert o dodatkowe programy takie jak: niższe marże lub całkowita rezygnacja z prowizji za udzielenie kredytu. Dla zainteresowanych przewidziano również opcję, jaką jest kredyt hipotetyczny ze stałą stopą procentową, co w praktyce oznacza, że na okres minimum 5 lat bank gwarantuje stały poziom miesięcznej raty niezależnie od tego, jaka będzie sytuacja na rynku.

Podwyżki stóp procentowych są związane z ochroną własności polskiego pieniądza. Decyzja o tym, czy warto wziąć kredyt hipoteczny, powinna być więc uwarunkowana obecną sytuacją i swoimi możliwościami finansowymi. Nieruchomości wciąż drożeją, dlatego jeśli tylko mamy taką możliwość, to wzięcie kredytu może uchronić nas przed kolejnym wzrostem cen za mieszkanie lub sytuacją, w której nasza wymarzona nieruchomość trafi w ręce innej osoby.

Kto powinien zastanowić się teraz nad wzięciem kredytu hipotecznego?

Jeśli Twoja sytuacja finansowa jest stabilna, a mianowicie masz stałe źródło dochodu, odpowiednie zarobki i zdolność kredytową, to decyzja o wzięciu kredytu może okazać się dobrą inwestycją. Ceny nieruchomości wciąż rosną, dlatego możesz uchronić się przed kolejnymi podwyżkami. Według prognoz ekonomistów stopy procentowe mogą spaść końcem 2023 roku, dlatego do tego czasu wartość nieruchomości może wzrastać z miesiąca na miesiąc. Ponadto, gdy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na obniżkę stóp procentowych, możesz spodziewać się, że Twoje wyliczone przy zawieraniu umowy kredytowej raty spadną (oczywiście zakładając, że zdecydujesz się na kredyt ze zmiennym oprocentowaniem).

Jedno jest pewne, decyzja o tym, czy warto wziąć kredyt w 2022 roku, powinna być jak najbardziej przemyślana. Sytuacja materialna każdego jest inna, dlatego swoje dalsze plany warto dopasować do swoich możliwości. Zakup nieruchomości to dobra opcja dla wszystkich osób, które chcą ulokować swoje oszczędności we wkład własny. Trudno obecnie znaleźć dobre instrumenty finansowe, które pozwolą ochronić oszczędności przed utratą wartości spowodowaną inflacją.

Jeśli jesteś na etapie poszukiwań wymarzonego mieszkania na terenie Śląska, i chcesz dowiedzieć się, czy spełniasz niezbędne kryteria, to deweloper Katowice z pewnością odpowie na wszystkie Twoje wątpliwości. Zapraszamy do kontaktu!