środa, 17 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czy wszystkie banki pozwalają na refinansowanie kredytu hipotecznego? Jakie dokumenty złożyć? Sprawdzamy

Warunki Twojego kredytu wyraźnie odbiegają od tych, które są aktualnie oferowanie nowym kredytobiorcom? A może chcesz zmienić warunki spłaty i przy okazji pozyskać dodatkowe środki? Refinansowanie kredytu hipotecznego okaże się świetnym rozwiązaniem. Ale czy Twój bank może go zakazać? Przekonajmy się!

Czym jest refinansowanie kredytu hipotecznego?

Wiele osób, które marzą o zakupie własnych czterech kątów, przeraża wizja zaciągnięcia kredytu, którego spłata może rozciągać się na niemal całe dorosłe życie. Warto jednak wiedzieć, że istnieją w pełni legalne scenariusze, które pozwolą szybciej pozbyć się zobowiązania lub zastąpić je innym.

W pierwszym przypadku mowa oczywiście o wcześniejszej spłacie, której możliwość zastosowania reguluje także obowiązujące prawo. W drugim natomiast można skorzystać z refinansowania kredytu hipotecznego. Na czym polega? Mechanizm jest naprawdę prosty: kredytobiorca zaciąga nowy kredyt, którym spłacany jest pozostały do spłaty kapitał. Od tej pory spłaca natomiast kredyt refinansowy, który może opierać się na innych zasadach i – co ważne – oferować oszczędności.

Kiedy warto pomyśleć o refinansowaniu?

Scenariuszy jest naprawdę sporo. Jeżeli zainteresowało Cię refinansowanie kredytu hipotecznego, więcej na ten temat przeczytasz w serwisie Blog Kredytowy: https://blogkredytowy.pl/refinansowanie-kredytu-hipotecznego/

Może okazać się dobrym sposobem na uzyskanie oszczędności, zwłaszcza jeśli:

  • Aktualne oferty są lepsze niż Twoja obecna umowa: jeśli warunki kredytowania na rynku uległy poprawie, na przykład obniżyły się marże banków, refinansowanie może przynieść spore oszczędności.
  • Poprawiła się Twoja sytuacja finansowa: jeśli Twoja zdolność kredytowa wzrosła od czasu zaciągnięcia pierwotnego kredytu, możesz uzyskać kredyt na lepszych warunkach. Będzie o to łatwiej również dzięki spłacie części kapitału – kredyt refinansowy będzie niższy od pierwotnego.
  • Chcesz zmienić warunki spłaty: refinansowanie pozwala zmienić na przykład rodzaj oprocentowania, spłacanych rat czy okres spłaty.
  • Potrzebujesz dodatkowych środków finansowych: jeśli potrzebujesz dodatkowych pieniędzy, na przykład na remont domu, refinansowanie może umożliwić pozyskanie ich na korzystnych warunkach. Możliwy jest np. kredyt hipoteczny na refinansowanie poniesionych kosztów związanych z remontem.
  • Konsolidacja zadłużenia: refinansowanie może być również sposobem na konsolidację innych zobowiązań, co umożliwi obniżyć koszty i ułatwić spłatę.

Czy bank może zabronić refinansowania kredytu? 

Co wyjątkowo ważne: bank, w którym już masz kredyt, nie może zabronić Ci jego refinansowania. Z jego perspektywy ma miejsce całkowita spłata kredytu, do której masz prawo. Zwróć jednak uwagę, że w okresie pierwszych 36 miesięcy może wiązać się to z koniecznością opłacenia prowizji. Oczywiście nie ma możliwości refinansowania kredytu hipotecznego w tym samym banku – masz jednak możliwość renegocjowania warunków umowy. Coraz większą popularnością cieszy się zmiana oprocentowania ze zmiennego na stałe.

Zasadniczo nie ma także limitu refinansowań. Pamiętaj jednak, że w każdym przypadku ocenie będzie podlegać Twoja zdolność kredytowa, a duża liczba zapytań może wpływać negatywnie na Twój scoring.

Czy opłaca się refinansowanie kredytu hipotecznego?

Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak. Dlaczego? Bo jeśli refinansowanie kredytu hipotecznego nie będzie dla Ciebie korzystne, po prostu z niego nie skorzystasz i pozostaniesz przy swoim pierwotnym kredycie hipotecznym. W naprawdę wielu przypadkach okazuje się, że to najprostszy sposób na uzyskanie naprawdę dużych oszczędności i jeszcze lepsze dostosowanie kredytu do swoich oczekiwań i możliwości finansowych.