piątek, 1 marcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czym charakteryzują się nowoczesne magazyny?

Budowa lub wynajem magazynu - Śląsk, Katowice

Nowoczesne magazyny klasy A wykorzystywane są w wielu rozmaitych branżach – faktem jest, że bez nich ciężko jest sobie wyobrazić efektywną organizacją przestrzeni. Zapotrzebowanie na nowe obiekty stale rośnie. Korzystają z nich nie tylko przedsiębiorstwa produkcyjne, przemysłowe, czy też transportowe. Zakres zastosowań jest o wiele większy! Oczywiście duże znaczenie ma zgodność z aktualnie obowiązującymi normami oraz standardami.

Nowoczesne magazyny klasy A wykorzystywane są w wielu rozmaitych branżach – faktem jest, że bez nich ciężko jest sobie wyobrazić efektywną organizacją przestrzeni. Zapotrzebowanie na nowe obiekty stale rośnie. Korzystają z nich nie tylko przedsiębiorstwa produkcyjne, przemysłowe, czy też transportowe. Zakres zastosowań jest o wiele większy! Oczywiście duże znaczenie ma zgodność z aktualnie obowiązującymi normami oraz standardami.

Budowa vs wynajem magazynu – Śląsk i Katowice

Z pewnością niejedna osoba stoi przed powyższym dylematem. Nie można jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Magazyny na Śląsku występują w ogromnej ilości, a więc budowa kolejnego obiektu wydaje się być średnim pomysłem, jeśli nie mamy pewności, czy będziemy korzystać z budynku przez długi czas.

Być może wynajęcie magazynu w Katowicach będzie opłacać się o wiele bardziej pod względem ekonomicznym – przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować zarówno plusy, jak i minusy opisywanego wariantu. Sporym atutem jest różnorodność ofert w tym rejonie. Faktem jest, że nie w każdej części Polski mamy do dyspozycji dostateczną ilość obiektów magazynowych do wynajęcia. Wielu przedsiębiorców nie ma więc wyboru.

Dostępność infrastruktury drogowej

Nie każdy wie, że magazyn zaklasyfikowany do klasy A musi posiadać rozwiniętą infrastrukturę drogową. W praktyce oznacza to swobodny dojazd do obiektu. Konieczna jest budowa drogi dojazdowej – bez niej ciężkie samochody i maszyny mogłyby nie dotrzeć do celu. Nie bez znaczenia jest również ulokowanie budynku. Musi on znajdować się w widocznym miejscu, tak aby dojazd do niego nie stanowił większego wyzwania. Bardzo ważne jest to, aby nowoczesny magazyn znajdował się w strefie przemysłowej, a nie mieszkalnej. Jest to warunek konieczny, ponieważ w innym przypadku obiekt zostanie zaliczony do niższej klasy.

Kwestie bezpieczeństwa

Magazyn klasy A musi zostać ogrodzony. Na terenie obiektu ma znajdować się parking przystosowany zarówno do samochodów osobowych, jak i ciężarowych. Ze względów bezpieczeństwa powinien być on strzeżony przez całą dobę. Konieczny jest również monitoring, który zmniejsza ryzyko włamania lub kradzieży. Wiadomym jest, że nie wszystkie przestrzenie magazynowe są godne zainteresowania. Wiele osób zainteresowanych wynajmem obiektu nie przywiązuje większej uwagi do jego standardu. To wielki błąd, który może nieść za sobą negatywne konsekwencje.

Wymogi techniczne

Magazyn musi spełniać liczne wymogi techniczne, które są kontrolowane przez odpowiednie organy. Przepisy mówią o m.in. minimalnej ilości bram wjazdowych, czy tez załadunkowych. Ponadto budynek nie może być niższy niż 10 m, a głębokość mniejsza, niż 75 m. Ważna jest także odległość słupków konstrukcyjnych.

Wszystkie niezbędne informacje umieszczone są w normach. Trzeba także dodać, że w obiekcie powinna znaleźć się przestrzeń biurowa. Nie może być ona jednak zbyt duża – średnia wielkość to 5-10% całej powierzchni użytkowej budynku.

Oświetlenie obiektu

Oświetlenie warunkuje ergonomię oraz komfort pracy. Liczy się nie tylko liczba lamp, ale także natężenie światła. Musi ono zagwarantować bezpieczne wykonywanie czynności roboczych, a także swobodne przemieszczanie się. Istnieje możliwość korzystania z rozwiązań energooszczędnych (m.in. lamp LED). Pozwala to zredukować koszty eksploatacyjne. Plusem jest również mniejsza ilość generowanego ciepła.

Zabezpieczenie bankowe

Zanim zdecydujesz się na wynajęcie magazynu dokładnie przeanalizuj warunki umowy. Jej zabezpieczeniem jest najczęściej dokument wystawiony przez bank. Należy także sprawdzić, ile wynosi minimalny okres najmu (optymalna długość to trzy lata). Długoterminowe wynajęcie przestrzeni magazynowej zwykle jest korzystniejsze dla obu stron. Obiekt może zostać pod wieloma względami przystosowany do rodzaju prowadzonej działalności. Dodatkowym atutem jest ograniczenie ilości spraw formalnych, co przekłada się na oszczędność czasu.

Szukasz magazynu do wynajęcia w okolicach Katowic lub w dowolnym miejscu na terenie Śląska? Sprawdź dostępność ofert na stronie https://www.katmagazyn.pl/ – Znajdziesz tam nowoczesne hale do wynajęcia na terenie województwa śląskiego.