niedziela, 16 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to rodzaj pożyczki, która łączy wiele długów, takich jak zadłużenie na kartach kredytowych, rachunki z debetem, kredyty studenckie i inne rodzaje długów. Celem kredytu konsolidacyjnego jest połączenie wszystkich oddzielnych płatności w jedną płatność o niższym oprocentowaniu, czasami jest to także na korzystniejszych warunkach. Może to ułatwić zarządzanie płatnościami poprzez zmniejszenie kwoty należnej każdego miesiąca i potencjalne obniżenie ogólnych płatności miesięcznych. Dzięki pożyczce konsolidacyjnej otrzymasz fundusze na spłatę istniejących długów, a pożyczkodawca zapewni Ci jedną pożyczkę z jedną stałą stopą procentową i jedną płatnością należną każdego miesiąca. Pożyczki konsolidacyjne mogą również wydłużyć okres spłaty pożyczki, co może skutkować niższymi miesięcznymi płatnościami, ale większą sumą odsetek płaconych w czasie i dłuższym czasem spłaty zobowiązań.

Kiedy warto skorzystać z kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny to sposób na połączenie wielu długów w jeden kredyt, dzięki czemu łatwiej jest zarządzać płatnościami i zmniejszyć całkowite zadłużenie. Kredyty konsolidacyjne mogą oferować niższe oprocentowanie niż niektóre z indywidualnych kredytów, które zastępują, co skutkuje niższymi miesięcznymi płatnościami. Mogą one również zapewniać dłuższy okres spłaty, co pozwala na spłatę zadłużenia w bardziej przystępny sposób. Z powyższych argumentów łatwo wywnioskować, że kredyt hipoteczny jest warto brać pod uwagę wtedy gdy nasza sytuacja materialna się pogorszyła lub gdy mamy trudności ze spłatą dotychczasowych zobowiązań.

Jakie kredyty można zazwyczaj konsolidować?

W ramach konsolidacji można zazwyczaj połączyć ze sobą w jeden większy kredyt poniższe zobowiązania kredytowe:

  • kredyt gotówkowy,
  • kredyt ratalny,
  • zadłużenie z karty kredytowej,
  • kredyt na rachunku bieżącym,
  • kredyt uzyskany na konkretny cel np. samochodowy,
  • kredyt hipoteczny (w niektórych przypadkach),
  • pożyczka gotówkowa pozabankowa,
  • tzw. chwilówka pozabankowa.

Oczywiście o ostatecznym skonsolidowaniu naszych zobowiązań decyduje bank udzielający nam kredytu konsolidacyjnego.

Kiedy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny? 

Kiedy konsolidacyjny będzie opłacalny wtedy gdy łączny koszt kredytu konsolidacyjnego będzie niższy niż łączne zsumowane kredyty jakie do tej pory mieliśmy. Ważne jest także, by kredyt konsolidacyjny miał niższe RRSO czyli rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Czasami w ramach udzielenia kredytu konsolidacyjnego będziemy mieli możliwość zwiększenia zdolności kredytowej, czyli możemy w ramach kredytu konsolidacyjnego pozyskać więcej pieniędzy na dodatkowe wydatki.

Kiedy nie brać kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny nie powinien być traktowany lekko, ponieważ jest to duże zobowiązanie finansowe. Ważne jest, aby rozważyć plusy i minusy konsolidacji przed zaciągnięciem takiego kredytu. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego powinno być rozważane tylko wtedy, gdy uważasz, że poprawi to twoją sytuację finansową w dłuższej perspektywie, poprzez zmniejszenie ogólnego obciążenia długiem, lub jeśli jesteś w stanie uzyskać lepsze oprocentowanie niż przy obecnych długach. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na miesięczne płatności lub będziesz miał trudności z szybkim spłaceniem pożyczki, to może ona nie być dla Ciebie. Dodatkowo, osoby ze złym kredytem mogą mieć trudności z zakwalifikowaniem się do kredytu konsolidacyjnego i powinny rozejrzeć się za innymi opcjami redukcji zadłużenia. Wreszcie, jeśli zamierzasz wykorzystać pieniądze z kredytu konsolidacyjnego na coś innego niż spłata istniejących długów, to może to być nierozsądne posunięcie, ponieważ w dłuższej perspektywie może to doprowadzić do pogłębienia zadłużenia.