poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czym jest wirtualny portfel Visa Mobile?

Ponad ¾ polskich internautów robi zakupy online, uznając je za wygodne i nieskomplikowane [1]. Z czego to wynika? Między innymi z dostępu do różnych form płatności online, które pozwalają szybko i bezpiecznie finalizować transakcje w internecie. Jedną z nich jest wprowadzana na rynek Visa Mobile – wirtualny portfel umożliwiający opłacanie zamówień na urządzeniach mobilnych – od smartfona do tabletu [2].

Visa Mobile – nowe rozwiązanie do płatności online

Visa Mobile to usługa zaprojektowana po to, by osoby robiące zakupy przez internet mogły dokonywać płatności bez wprowadzania danych karty płatniczej oraz podawania jakichkolwiek haseł w sklepie internetowym [2]. Ma to zapewnić z jednej strony wygodę płacenia, a z drugiej bezpieczeństwo [2]. Jak wirtualny portfel działa w praktyce?

Z Visa Mobile można skorzystać na dwa sposoby [2]. Pierwszym z nich jest uruchomienie odpowiedniej funkcji w mobilnej aplikacji bankowej – lista banków, których klienci mogą już teraz skorzystać z tej metody płatności online, znajduje się na stronie https://www.visa.pl/plac-z-visa/polecane-technologie/visa-mobile.html (może to wymagać aktualizacji aplikacji albo innych dodatkowych czynności). Po uruchomieniu funkcji, wystarczy dodać swoją kartę płatniczą oraz podać kilka informacji (w tym numer telefonu czy adres e-mail) [2].

Drugim sposobem jest pobranie Visa Mobile w formie samodzielnej aplikacji na smartfona [2]. Jest ona dostępna bezpłatnie w sklepie z aplikacjami odpowiednim dla systemu operacyjnego, który posiada użytkownik [2]. Również w tym wypadku konfiguracja jest intuicyjna i szybka [2]. Aplikacja Visa Mobile również ograniczona jest dla klientów wybranych banków [2].

Po uruchomieniu Visa Mobile w aplikacji bankowej albo zainstalowaniu osobnej aplikacji na telefonie, można już dokonywać płatności przez internet [2]. Wystarczy wybrać ikonę z nazwą tego rozwiązania spośród dostępnych opcji w sklepie online, a następnie podać swój numer telefonu w odpowiednim polu i zaakceptować płatność w aplikacji na smartfonie [2]. Jeszcze przed potwierdzeniem transakcji, użytkownik może przejrzeć jej szczegóły [2].

Visa Mobile a komfort i bezpieczeństwo płatności

Wszystko to sprawia, że użytkownik dokonujący płatności w internecie z Visa Mobile nie musi każdorazowo wprowadzać 16-cyfrowego numeru karty i podawać haseł [2]. Co więcej, w procesie płatności online za zakupy w internecie nie trzeba przeklikiwać się przez wyskakujące okna czy wypełniać wielu pól formularza [2].

Efekt? Opłacanie zakupów online jest wygodne i szybkie, a dodatkowo każda transakcja jest zabezpieczana przez Visa [2]. Użytkownicy mogą również skorzystać z procedury chargeback [2]. Sprawdza się ona w sytuacji, gdy kupujący nie otrzymał towaru, a próba rozwiązania sporu ze sprzedającym nie przyniosła efektu. Dzięki tej procedurze bank klienta może spróbować odzyskać pieniądze w jego imieniu [2]. Choć chargeback nie wynika z przepisów prawa, może okazać się niezwykle pomocnym rozwiązaniem [2].

Warto dodać, że Polska jest pierwszym krajem, w którym wprowadzono Visa Mobile. Usługa ta bazuje na sprawdzonym standardzie EMV SRC, który jest powszechnie znany jako Visa Click to Pay lub Kliknij i zapłać z Visa [3].

Artykuł powstał przy współpracy z Visa.

Bibliografia:

  1. Raport Gemius E-Commerce w Polsce 2021, s. 10
  2. VISA, Visa Mobile – jak działa i jak skorzystać? 10.09.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-coto-1631263092784.html, dostęp: 27.05.2022
  3. VISA, Visa Mobile może zmienić to jak płacimy kartami w sieci – wywiad 10.10.2021, online: https://www.visa.pl/visa-everywhere/blog/bdp/2021/09/10/visa-mobile-wywiad-1631263907288.html, dostęp: 27.05.2022 

Materiał gościnny