niedziela, 12 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe

Czym różni się mieszkanie z rynku pierwotnego od mieszkania z drugiej ręki?

Poznaj różnice pomiędzy mieszkaniami z rynku pierwotnego a wtórnego.

Nowe mieszkanie nie zawsze jest droższe

Według badań przeprowadzonych przez Kantar TNS, aż dwie trzecie kupujących mieszkanie, jako kluczowy czynnik decydujący o wyborze wskazuje cenę. Wbrew pozorom nowe mieszkanie niekoniecznie musi być droższe od używanego. W wielu miastach np. Wrocławiu, Krakowie, Warszawie i Gdańsku średnia cena ofertowa na rynku wtórnym jest obecnie wyższa od tej na rynku pierwotnym. W stolicy za mieszkanie używane należy zapłacić nawet 1500 zł więcej.

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka. Na cenę nieruchomości duży wpływ ma jej lokalizacja. Wiele mieszkań z rynku wtórnego zlokalizowanych jest w centrum miast, co automatycznie podnosi ich wartość. Nowe inwestycje częściej powstają na obrzeżach aglomeracji, a ich przyciągającą siłą jest właśnie atrakcyjna cena. Warto jednak pamiętać, że mowa tutaj o cenach ofertowych, a nie transakcyjnych. Według ekspertów, na rynku wtórnym żądane kwoty są nawet o 10 wyższe, od tych które ostatecznie należy zapłacić.

Stan deweloperski, a pełne umeblowanie

Duży wpływ na różnice cenowe ma również wyposażenie mieszkań. Zdecydowana większość nieruchomości na rynku pierwotnym sprzedawana jest w stanie deweloperskim – nowy właściciel musi je wykończyć i w pełni wyposażyć. Wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami, których nie muszą ponosić osoby kupujące na rynku wtórnym.

Stan deweloperski nie jest jedynie wadą. Wiele osób wskazuje jako zaletę możliwość samodzielnego zaaranżowania wnętrza mieszkania. Pozwala to dopasować wygląd swojego,,M” do własnych preferencji oraz gustu – od koloru ścian, aż po umeblowanie. W przypadku używanych mieszkań jest to znacznie trudniejsze i droższe. Nieruchomości z drugiej ręki są częściowo lub w pełni wykończone, warto więc zwrócić uwagę na ich styl w momencie zakupu. Generalny remont wiąże się ze sporymi wydatkami.

Czas oczekiwania

Znaczącą różnicą między nowymi, a używanymi mieszkaniami jest czas oczekiwania na klucze. Nieruchomości na rynku pierwotnym trafiają do sprzedaży na długo przed ich rzeczywistym powstaniem, więc przeprowadzka możliwa jest dopiero po kilkunastu miesiącach od podpisania umowy.  Wiąże się to oczywiście ze sporym ryzykiem związanym z tym, że deweloper nie wywiąże się z jej zapisów.

Tego problemu nie ma przy mieszkaniach z rynku wtórnego. Są one gotowe do zamieszkania od zaraz, co w wielu przypadkach ma decydujące znaczenie dla klientów.

Nowość ma decydujący wpływ!

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Gdy jednak spojrzymy do raportów dotyczących sprzedaży mieszkań nowych oraz używanych, widać znacząco przewagę tych pierwszych. Dlaczego tak się dzieje?

Decydujący wpływ ma efekt nowości. Nowe inwestycje projektowane są z uwzględnieniem najnowszych trendów, dzięki którym są one bardziej funkcjonalne niż inne. Nabywcy doceniają także możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza i niższą cenę – szczególnie jeśli wybierają nieruchomość poza centrum.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl