piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czym są układy centralnego smarowania i jakie są ich rodzaje?

Właściwe smarowanie ma kluczowe znaczenie dla efektywnego działania maszyn przemysłowych. Czym są układy centralnego smarowania i w jakich sytuacjach będą miały najlepsze zastosowanie? Jakie są ich rodzaje? Zapraszamy do lektury!

Czym jest centralne smarowanie?

Centralne systemy smarowania są rozwiązaniem, które umożliwia dostarczanie środka smarnego do wielu punktów smarowania. Oprócz tego zapewniają automatyzację całego procesu smarowania oraz precyzyjne dozowanie smaru lub oleju w regularnych odstępach czasu. Ze względu na swoją skuteczność są powszechnie stosowane we wszystkich branżach przemysłowych. Znajdują zastosowanie w smarowaniu różnych urządzeń w liniach produkcyjnych, maszynach budowlanych i górniczych oraz w smarowaniu łańcuchów i gwintów.

Rodzaje układów centralnego smarowania

Centralne smarowanie można podzielić na kilka rodzajów. Są to m.in.:

  • układy progresywne,
  • układy liniowe (jedno- lub dwuliniowe),
  • układy olejowe obiegowe
  • układy impulsowe i natryskowe.

Układy liniowe

Liniowe systemy centralnego smarowania dzielą się na dwa główne rodzaje: jednoliniowe i dwuliniowe. Pierwszy rodzaj jest stosowany w przypadku maszyn o zwartej budowie, podczas gdy drugi jest używany do smarowania większych konstrukcji i ciągów technologicznych. Oba rodzaje systemów liniowych cechuje prosta konstrukcja, niskie koszty elementów oraz możliwość dostosowania ilości dostarczanego środka smarnego.

Układy progresywne

Układy progresywne są stosowane tam, gdzie istnieje wiele punktów smarowania na niewielkiej przestrzeni. Często jest ich nawet kilkaset. Najlepiej sprawdza się w przypadku maszyn i urządzeń, które nie potrzebują dużo smaru. Mogą działać ciągle lub w określonych odstępach czasu. Główne zalety to niskie koszty, łatwa obsługa i możliwość rozbudowy. Są także mało wrażliwe na zmiany temperatury. Systemy te są używane do centralnego smarowania pras, młotów kuźniczych oraz maszyn budowlanych i górniczych.

Układy olejowe obiegowe

Układy olejowe obiegowe to jeden z mniej powszechnych systemów centralnego sterowania. Są one używane głównie w takich branżach, jak przemysł papierniczy, metalowy i cementowy do chłodzenia i smarowania łożysk w podporach młynów, prasach i walcarkach.

Układy impulsowe i natryskowe

Systemy impulsowe i natryskowe wyróżnia wspólne zastosowanie – smarowanie łańcuchów. Wariant impulsowy jest wykorzystywany do smarowania łańcuchów o niskich prędkościach obrotowych oraz do dostarczania smaru na rolki transportowe. Główne zalety tego wariantu to wysoka precyzja dawkowania oraz minimalna ilość pozostającego smaru w układzie. Natryskowy system centralnego smarowania służy z kolei do podawania środka smarnego za pomocą sprężonego powietrza do otwartych punktów smarowania. Ilość smaru jest regulowana poprzez dostosowanie czasu przerw między kolejnymi aplikacjami smaru. Układy natryskowe charakteryzują się prostą regulacją i wysoką niezawodnością.

Niezależnie od rodzaju, centralne układy smarowania zapewniają kompletną kontrolę nad ilością dostarczanego smaru. Ponadto eliminują ludzkie błędy, które mogą występować przy ręcznym smarowaniu oraz umożliwiają kontynuowanie pracy urządzeń i ciągów technologicznych bez konieczności ich przerywania. W rezultacie centralne smarowanie przyczynia się do znaczącej redukcji kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa. Szeroką gamę układów wiodących producentów oferuje m.in. firma Deforin.