niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Czym wyróżniają się kompresory przemysłowe?

Kompresor, znany także w środowisku przemysłowym jako sprężarka, ma na celu sprężenie powietrza i wymuszenie jego obiegu w jednym, konkretnym kierunku. Instalacje sprężonego powietrza są spotykane w praktycznie każdej gałęzi przemysłu, gdzie służą do zasilania różnych urządzeń, narzędzi, a nawet całych skomplikowanych linii produkcyjnych i montażowych. Warto poznać zagadnienie kompresora przemysłowego z bliska.

Kompresor przemysłowy – główny element instalacji sprężonego powietrza

Instalacje sprężonego powietrza są powszechnym widokiem w większości różnych branż i nie bez powodu opiera się na nich praktycznie cały współczesny przemysł. Ten fakt nie powinien dziwić. Instalacja, na którą składa się rurociąg oraz sprężarki (w sprężarkowni) ma na celu zasilenie różnych odbiorników sprężonym medium, w tym przypadku powietrzem. Ich funkcjonowanie ma zatem podstawowy i decydujący wpływ na to, w jakim czasie dana firma zrealizuje konkretne zadanie.

Projektowaniem instalacji sprężonego powietrza zajmują się wyspecjalizowane firmy, które przeprowadzają dogłębną analizę całego biznesu, oceniają zapotrzebowanie na sprężone powietrze oraz wymagania względem ciśnienia. Ponadto ocenie podlegają także oczekiwania względem klasy czystości powietrza. Projekt przebiega dwuetapowo – w pierwszym etapie należy zadbać o zaprojektowanie sprężarkowni, a w drugim o wdrożenie rurociągu do odbiorników.

Kompresory przemysłowe – czym różnią się od standardowych?

Kompresor przemysłowy to urządzenie znacznie mocniejsze, wydajniejsze i odporniejsze niż zwykłe, standardowe modele przeznaczone do użytkowania np. przy domu lub w mniejszych firmach. Okazjonalne użytkowanie sprawia, że możemy sobie pozwolić na urządzenia niższej klasy, które mogą pracować np. w trybie 50:50 (50% czasu pracy, 50% odpoczynku). W przemyśle już takie rozwiązanie nie sprawdzi się.

Sprężarki przemysłowe mają przede wszystkim bardzo mocne silniki, które potrafią generować ogromne ciśnienie w trybie ciągłym. Dzięki temu jedno urządzenie może zasilać kilka wymagających odbiorników, które do swojej pracy potrzebują stałego dostępu do sprężonego powietrza pod bardzo wysokim ciśnieniem. Ponadto większość z nich została wyposażona w zbiorniki. Pozwalają one zmagazynować powietrze w celu jego wydatkowania w nagłych przypadkach, np. w chwili uruchomienia najbardziej zasobożernej linii produkcyjnej lub w momencie przerwy w pracy urządzenia. Różnice względem standardowych kompresorów wynikają także z ciśnienia roboczego (oraz maksymalnego) i wartości ssania.

Kompresory przemysłowe są także wyposażone w najwydajniejsze układy chłodzenia. Dzięki nim długotrwała praca w szczególnie niesprzyjających warunkach nie jest obarczona ryzykiem uszkodzenia urządzenia oraz jego awarii. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku największych firm, których praca opiera się wyłącznie na dostępie do instalacji sprężonego powietrza. Wówczas wszelkie przestoje w produkcji czy obróbce mechanicznej mogą wiązać się z ogromnymi wydatkami i kosztami usunięcia usterki. Istotny jest także szeroki zakres różnych regulacji, dzięki którym wybrane kompresory przemysłowe można idealnie dopasować do danego zastosowania.

Sprężarki przemysłowe – rodzaje

Kompresor przemysłowy to urządzenie, które realizuje z pozoru łatwą pracę – ma zwiększyć ciśnienie gazu, w tym przypadku powietrza, i wymusić jego obieg w danej instalacji. Tak naprawdę jednak to duże uproszczenie. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów sprężarek, które różnią się między sobą głównie kwestią mechaniczną, czyli sposobem realizowania pracy.

W użytkowaniu przemysłowym warto stawiać na sprawdzone rozwiązania oraz wieloletnią trwałość. 

  • Urządzeniem spotykanym w przemyśle najczęściej jest sprężarka śrubowa, której podstawową zaletą jest możliwość pracy ciągłej oraz generowanie powietrza pod wysokim ciśnieniem w liniowy sposób. To ogromna zaleta dla firm, które w swojej pracy liczą na jednostajność oraz precyzję. Sposób ich działania jest prosty. We wnętrzu monolitycznej obudowy znajdują się dwie śruby z niewielką przestrzenią pomiędzy nimi – ich ruch ściska powietrze i zwiększa jego ciśnienie.
  • Nieco mniej popularne są sprężarki tłokowe, w których znajduje się cylinder oraz tłok. Tłok w trakcie pracy ściska powietrze znajdujące się w cylindrze kilka tysięcy razy na minutę. W efekcie urządzenie pracuje dość głośno i z reguły nie może pracować jednym ciągiem przez długi czas. Ponadto wysokie ciśnienie generowane jest „skokowo”.

Sprężarki przemysłowe dzielą się także ze względu na sposób redukcji tarcia pomiędzy elementami mechanicznymi.

  • Sprężarki olejowe są chłodzone i smarowane olejem, w efekcie czego charakteryzują się dużą trwałością oraz niewielkim ryzykiem awarii. Wadą jest natomiast wysokie zanieczyszczenie powietrza drobinkami oleju, które należy usunąć dodatkowymi urządzeniami do uzdatniania gazu.
  • Sprężarki bezolejowe są wykonane z tworzyw stawiających niewielki opór, a tym samym także generujących niskie tarcie. W ich przypadku powietrze jest bardzo czyste i pozbawione drobinek oleju. W efekcie można je zastosować także w najbardziej wymagających instalacjach.

Kompresor przemysłowy – jaki wybrać do konkretnych zastosowań?

Kompresor przemysłowy to urządzenie, bez którego współczesny przemysł nie wyglądałby tak, jak wygląda obecnie. Urządzenia te są zaawansowane technicznie i bardzo wytrzymałe, dlatego coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie instalacji pneumatycznej w swojej firmie.

Podczas wyboru sprężarki przemysłowej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób jej użytkowania. W przypadku mechaniki pojazdowej optymalna może się okazać niedrogi i niezbyt zaawansowany technicznie tłokowy kompresor przemysłowy. Inaczej jest, gdy sprężarkę przemysłową chcemy kupić do dużej firmy – wówczas warto postawić na cichsze, wydajniejsze, lecz także droższe w zakupie modele śrubowe, które generują powietrze w trybie ciągłym i liniowym. Jeszcze inaczej jest w przypadku, gdy sprężonego powietrza chcemy używać w branżach najbardziej wymagających, takich jak spożywcza czy medyczna. W tych przypadkach niezbędne okażą się kompresory przemysłowe generujące powietrze czyste, wolne od jakichkolwiek drobinek olejowych.