czwartek, 25 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Dofinansowanie mieszkań socjalnych dla uchodźców z Ukrainy w świętokrzyskim

W świętokrzyskim przeznaczono kolejne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego na utworzenie mieszkań socjalnych dla uchodźców z Ukrainy. W sumie, wartość dofinansowania ze środków unijnych wyniosła ponad 6 mln zł.

Prawie 1,5 mln zł, w ramach kończącego się Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, samorząd województwa przeznaczy na dofinansowanie sześciu mieszkań socjalnych dla dwudziestu uchodźców z Ukrainy. Dofinansowanie trafi do dwóch gmin: Busko-Zdrój i Chmielnik. W aktualnym naborze, łączne wsparcie projektów z funduszy unijnych to 1 mln 464 tys. zł, natomiast całkowita ich wartość zamyka się w kwocie 1 mln 729 tys. zł.

„Dzięki środkom unijnym wspieramy uchodźców z Ukrainy, dla których dach nad głową oznacza poczucie bezpieczeństwa i zakotwiczenie w nowej społeczności lokalnej. Realizowane przez samorząd województwa świętokrzyskiego działania, które współfinansujemy z funduszy unijnych, to wyraz naszej solidarności z narodem ukraińskim” – powiedział cytowany w komunikacie urzędu marszałkowskiego, marszałek Andrzej Bętkowski.

Marszałek dodał, że dzięki środkom pochodzącym z dofinansowania gminy będą mogły przeprowadzić w lokalach niezbędne remonty „wyposażą je również w meble i sprzęt AGD, tak, aby wszyscy, którzy w nich zamieszkają, mogli w nich godnie żyć”.

Gmina Busko-Zdrój, która otrzymała wsparcie w wysokości 194 tys. zł przygotuje cztery mieszkania  dla 11 osób w miejscowościach – Baranów, Bilczów, Bronina i Kołaczkowice. Natomiast samorząd Chmielnika zaprosi do dwóch lokali socjalnych dziewięciu uchodźców. Na prace modernizacyjne oraz zakup wyposażenia gmina otrzymała 1 mln 269 tys. zł funduszy unijnych.

Pierwsze mieszkania socjalne dla uchodźców dofinansowano pod koniec maja. Wtedy unijne dofinansowanie w wysokości prawe 4,7 mln zł trafiło do gmin Oksa i Kielce oraz Stowarzyszenia Arka Nadziei, a także Caritas Diecezji Kieleckiej. Po zakończeniu wojny w Ukrainie będą przeznaczone na potrzeby społeczne.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP