niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Dopasowanie serwera do wymagających aplikacji

Duże przedsiębiorstwa posiadają zwykle własne aplikacje firmowe, których wydajność w dużym stopniu zależy od rodzaju i parametrów serwera. Wybór odpowiedniego sprzętu ma kluczowe znaczenie w przypadku oprogramowania bardzo wymagającego, realizującego wiele procesów obliczeniowych oraz generującego spore obciążenie. Serwer powinien być dopasowany zarówno pod względem ogólnej specyfikacji technicznej, jak i preferowanego sposobu dostępu do dodanych oraz rodzaju samej aplikacji.

Parametry procesora

Na szybkość wykonywania określonych zadań przez aplikację wpływają przede wszystkim parametry procesora serwera. Wymagania w tym zakresie różnią się w zależności od rodzaju oprogramowania, dlatego należy sprawdzić je w specyfikacji. Serwer powinien być wystarczająco szybki, aby zapewnić błyskawiczne uruchomienie aplikacji oraz zagwarantować płynność jej działania. Nie bez znaczenia pozostaje ilość rdzeni procesora, którą należy dobrać na podstawie ilości użytkowników. Poszczególne aplikacje mogą obciążać serwer w mniejszym lub większym stopniu. Minimalna ilość rdzeni procesora powinna stanowić iloczyn ilości użytkowników oraz wartości odpowiadającej obciążeniu, do której należy dodać po jeszcze 1 rdzeniu na każdą bazę danych. Oferowane przez firmę Supermicro serwery wyposażane są w procesory AMD oraz Intel, które mogą działać w systemie Single lub Dual.

Pojemność dysku twardego i współczynnik odczytu do zapisu

Na dysku twardym serwera znajdują się wszystkie dane aplikacji – zarówno pliki samego oprogramowania, jak i informacje zapisywane przez użytkowników. Minimalna pojemność powinna być optymalnie dopasowana do rozmiaru bazy danych, z uwzględnieniem przynajmniej kilkudziesięciu gigabajtów na system operacyjny. Nie bez znaczenia pozostaje odpowiedni współczynnik odczytu do zapisu, ponieważ wymagania aplikacji w kwestii wydajności mogą się zmieniać – np. oprogramowanie księgowe pod koniec roku finansowego realizuje więcej zadań, niż na co dzień. Większość aplikacji internetowych ukierunkowanych jest przede wszystkim na zapis, dlatego wystarczający współczynnik to 60% do 40% lub 2:1. Informacji na ten temat może udzielić producent serwerów, np. firmy Supermicro oferowanych w sklepie Bizserver. Aplikacje do przechowywania danych i aplikacje DSS wymagają natomiast większej wartości odczytu niż zapisu.

Rozmiar pamięci

Pamięć RAM serwera służy do przechowywania danych operacji przeprowadzanych na serwerze w czasie rzeczywistym. Poziom jej zużycia przez oprogramowanie zależy zarówno od wymagań technicznych aplikacji, jak i liczby użytkowników korzystających z niej równocześnie. Do pamięci serwera załadowana może być tylko część zasobów, dlatego jej pojemność musi być wystarczająco duża. Z tego względu zaleca się zastosowanie dysku SSD, który może być wykorzystywany jako pamięć serwera w wersji DRAM. Takie rozwiązanie daje pewność, że ilość miejsca niezbędna do pracy aplikacji będzie zadowalająca. Pod względem rozmiaru pamięci optymalnie sprawdzi się serwer Supermicro, np. z 24 slotami RAM.

Forma dostępu do danych i wielkość bloków

Wymagające aplikacje mogą mieć różne potrzeby w zakresie dostępności danych. Jeżeli spełniają funkcje strumieniowego odtwarzania materiałów video lub backup-u, wymagają zwykle stałego dostępu do plików. W przypadku baz danych czy poczty elektronicznej, dostęp może być tymczasowy. Pod tym względem znaczenie ma sposób, w jaki system serwerowy wykorzystuje większą liczbę współpracujących ze sobą dysków twardych. Niektóre poziomy RAID mogą lepiej pracować z dostępem tymczasowym, a inne ze stałym dostępem do danych. Dobierając serwery Supermicro do potrzeb wymagających aplikacji, należy zwrócić również na wielkość bloków. Z reguły utrzymuje się ona w przedziale od 8K do 64K dla baz danych, natomiast w przypadku plików backupu jest zwykle znacznie większa. Przykładowo, aplikacje strumieniujące wideo mają wielkość bloków na poziomie nawet 256K. Aby ustalić optymalne parametry, najlepiej skontaktować się z autorem oprogramowania.