niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Doradztwo gospodarcze – Na czym polega?

Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą być może zetknęły się z pojęciem doradztwa gospodarczego. Kompleksowe podejście fachowców działających w tej branży z pewnością może podnieść wydajność świadczonych usług. Na czym to dokładnie polega? Doradztwo gospodarcze to usługi doradcze, których specjaliści udzielają różnym podmiotom według ich indywidualnych potrzeb. Najczęściej z tego rodzaju usług korzystają przedsiębiorcy.

 1. Czym jest doradztwo gospodarcze?
 2. Jakie usługi w ramach doradztwa gospodarczego?
 3. Jaki typ doradztwa wybrać?
 4. Kiedy potrzebne jest doradztwo gospodarcze?

1. Czym jest doradztwo gospodarcze?

Doradztwo gospodarcze w Warszawie obejmuje szeroki wachlarz usług z różnych dziedzin, których celem jest między innymi restrukturyzacja firm. Mogą to być na przykład porady prawne, czy finansowe, pomoc w kwestiach podatkowych oraz w prowadzeniu ksiąg handlowych. Specjaliści mogą wdrożyć w przedsiębiorstwie zasady organizacji, czy zarządzania lub przygotować biznesplan dla nowo powstających firm oraz spółek. Wszystko to, ale także optymalizacja kosztów, czy racjonalizacja gospodarki finansowej do zadania dla fachowców, posiadających specjalistyczną wiedzę z zakresu doradztwa gospodarczego, czyli biznesowego.

2. Jakie usługi w ramach doradztwa gospodarczego?

Podjęcie decyzji o skorzystaniu z usług doradztwa może być kluczowe dla rozwoju firmy oraz jej efektywności. Doradztwo gospodarcze w Warszawie w ramach swoich usług obejmuje między innymi:

 • szkolenia dla pracowników,
 • rachunkowość,
 • doradztwo podatkowe,
 • porady w zakresie prawa,
 • optymalizację kosztów,
 • formy prowadzenia spółki,
 • audyt firmy.

Doradztwo gospodarcze nie jest usługą jedynie dla początkujących firm. Przygotowanie konkretnych strategii działania przedsiębiorstwa to bardzo częste działanie także w dużych spółkach, które myślą o dalszym rozwoju i skutecznym działaniu. Szukając odpowiedniego doradztwa, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z ofertą. Na rynku bowiem działa wiele podmiotów świadczących tego typu usługi, jednak nie wszystkie muszą specjalizować się w konkretnych dziedzinach. Dobrze jest podjąć współpracę z solidną firmą, która zaoferuje kompleksowe wsparcie w każdej dziedzinie, która może przyczynić się do lepszego funkcjonowania naszego przedsiębiorstwa.

3. Jaki typ doradztwa wybrać?

Rozróżnia się głównie dwa typy doradztwa gospodarczego. Pierwszy polega na sporządzeniu ekspertyzy, a następnie postawieniu diagnozy. Cała firma podlega więc dokładnej ocenie. Dzięki temu można precyzyjnie określić co hamuje rozwój firmy i w którym miejscu popełniany jest błąd. Doradca przedstawia właścicielowi firmy czynności, które trzeba wykonać w celu poprawy kondycji przedsiębiorstwa.

Drugi typ doradztwa dotyczy zaproponowanych zadań, które miały wpłynąć na firmę i zostały już zastosowane. Doradca w odstępach czasu konsultuje się z właścicielem firmy i sprawdza jak i czy jego porady sprawdziły się w praktyce. W przypadku, gdy coś nie działa jak należy, wykonywana jest korekta ustalonych zadań.

4. Kiedy potrzebne jest doradztwo gospodarcze?

Biorąc pod uwagę szeroki zakres działań, kryjących się pod pojęciem doradztwa gospodarczego, usługi te mogą być różne w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa. Taka pomoc może być pomocna przy zakładaniu i rejestracji spółki. Opinia doradców przyda się także przy restrukturyzacji. To także sposób, aby została zachowana w firmie płynność finansowa lub na wyjście z sytuacji, w której grozi jej niewypłacalność.