czwartek, 25 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Dotychczas ze wszystkich tarcz do przedsiębiorców trafiło ponad 172,6 mld zł

Marlena Maląg

Do teraz ze wszystkich tarcz do przedsiębiorców trafiło łącznie ponad 172,6 mld zł – poinformowała PAP minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

„Stabilność finansowa polskich przedsiębiorstw w okresie pandemii to gwarant bezpieczeństwa przyszłości setek tysięcy rodzin. Dlatego, w ramach rozwijanego stale wachlarza narzędzi pomocowych, przygotowaliśmy dwa kolejne instrumenty Tarczy Antykryzysowej. Od 30 grudnia przedsiębiorcy z kolejnych branż mogą składać wnioski w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, aby z nich skorzystać” – powiedziała szefowa MRiPS.

Minister zapewniła, że rząd zdaje sobie sprawę z tego, że w grupie najdłużej odczuwającej skutki pandemii są firmy z branży gastronomicznej, kulturalno-rozrywkowej, sportowej, turystycznej i transportowej.

„Dzięki rozwiązaniom wdrożonym w ramach tzw. Tarczy 6.0 otrzymają oni jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe oraz zostaną zwolnieni z obowiązku opłacenia składek za listopad 2020 r. Wierzę, że to realne wsparcie pomoże im zachować ciągłość działalności” – oceniła. Przypomniała, że wnioski można składać wyłącznie w formie elektronicznej przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Minister poinformowała, że dotychczas ze wszystkich tarcz do przedsiębiorców trafiło łącznie ponad 172,6 mld zł, z czego 28,6 mld zł to wsparcie udzielone tylko w ramach postojowego i zwolnienia ze składek ZUS.

„Dzięki tym środkom i zastosowanym rozwiązaniom uratowaliśmy ponad 6 mln miejsc pracy. To bardzo pozytywny wynik na tle innych krajów Unii Europejskiej, a zarazem potwierdzenie tego, że nasze dotychczasowe, zdecydowane działania skierowane na ochronę miejsc pracy, to słusznie obrany kierunek” – powiedziała. (PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/mhr/