niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Druk KP – wszystko co musisz wiedzieć

Pomimo funkcjonującego powszechnie systemu elektronicznej bankowości oraz bezgotówkowych przelewów, zdarzają się jednakże sytuacje, w których trzeba będzie wystawić druk kp. Jest to druk, który stosuje się w gotówkowym obrocie, czyli przedsiębiorcy wystawiają go w chwili wpłaty przez klienta albo kontrahenta należności za daną fakturę, niemniej jednak wpłata ta musi być gotówkowa, nie zaś przelewowa.

Potwierdzenie pod postacią KP załącza się później do dokumentacji księgowej przedsiębiorstwa i staje się ona księgowym dokumentem ścisłego zarachowania. Z takiego rozwiązania, korzystać mogą osoby będące właścicielami przedsiębiorstw mających kasy fiskalne.

Z uwagi na to, iż wszelakie działania o charakterze finansowym, winny zostać odpowiednio udokumentowane – druk kasa przyjęła za każdym razem powinien być wystawiany w dwóch egzemplarzach. Oryginał otrzymuje osoba, która wpłaca gotówkę na dowód tego, iż należność była zapłacona, zaś kopię ma zachować wystawiający dokument KP i dołączyć do kasowego raportu. Używając tego typu sposobu dokumentowania, właściciel przedsiębiorstwa może być pewny, iż w przypadku kontroli z Urzędu Skarbowego, przedstawi w pełni wiarygodną dokumentację co do gotówkowych rozliczeń we własnej firmie.

Z jakich elementów składa się druk kp?

KP sporządzane jest w dwóch egzemplarzach, które muszą posiadać odpowiednie elementy:

  • dane odnośnie przedsiębiorstwa, które przyjęło opłatę (NIP, adres siedziby, nazwa) – może to być firmowa pieczątka, albo dane wpisane ręcznie
  • numer kolejny KP oraz data
  • dane osoby wpłacającej
  • miejscowość, oraz określenie za co wybraną kwota była wpłacona (przykładowo zaliczka, typ usługi, numer faktury)
  • podpis osoby przyjmującej pieniądze i wartość wykonanej wpłaty

Druk KP kupisz w sklepie internetowym renbis.pl.

Druk kasa przyjęła – sposoby jego sporządzania

Jeszcze nie tak dawno omawiany rodzaj pokwitowania wykonywało się samodzielnie i ręcznie albo na komputerze przy pomocy stosowanych powszechnie pakietów biurowych oraz programów. Ciągle w wybranych firmach stosuje się tego typu rozwiązanie, gdyż mając już pewien wzór, można bez problemu podstawić do niego właściwe dane – sporządzać sporo egzemplarzy tegoż dokumentu.

Popularna metoda to korzystanie z witryny internetowych, które oferują nam opcję wypełniania druków kp online. Wystarczy, iż wpiszemy tylko informacje we właściwe rubryki i wydrukujemy sporządzony przez siebie dokument.

Gotowe druki KP

Bardzo wygodną, a zarazem stosowaną często metodą, jest kupno gotowych już bloczków druków kp – możemy je łatwo zakupić w sklepach internetowych oraz stacjonarnych, które zajmują się sprzedażą artykułów biurowych. Mają one tę zaletę, iż nie musimy mieć dostępu do komputera, aby móc je wystawić.

Zdarzyć się mogą sytuacje, kiedy osoba będąca właścicielem przedsiębiorstwa, zmuszona będzie do potwierdzenia odbioru zaliczki albo gotówki w terenie i wówczas takie rozwiązanie pozostaje niezastąpione. Poza tym, nie musimy wypełniać tego dokumentu dwa razy, gdyż zostaje on sporządzony pod postacią samokopiującą.