niedziela, 16 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Działalność gospodarcza – co warto o niej wiedzieć

Prowadzenie własnej firmy w dzisiejszych czasach nie jest łatwe. Dotyczy to także jednoosobowej działalności, która cieszy się sporą popularnością w naszym kraju. W tym wypadku niezależność wiąże się także z dużym ryzykiem i podejmowaniem ważnych decyzji. Od samego początku musimy wykazać się wiedzą odnośnie finansowania działań, opodatkowania dochodów, czy też tworzenia zaplecza dla swojej firmy. Co warto wiedzieć o jednoosobowej działalności gospodarczej? Czym dokładnie jest to pojęcie?

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Nie każdy wie, że już po pierwszym roku aż 25% jednoosobowych działalności zawiesza dalsze działania lub je likwiduje. Jednoosobowa działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, którą wykonujemy w sposób ciągły oraz we własnym imieniu. Jakie cechy są tutaj najważniejsze? JDG wyróżnia się przede wszystkim:

  • Celami zarobkowymi
  • Ciągłym wykonywaniem działalności
  • Charakterem zorganizowanym
  • Działaniem we własnym imieniu
  • Własną odpowiedzialnością

Bardzo ważne jest to, że każdy właściciel takiej firmy ponosi bezpośrednie ryzyko, jakie wiąże się z rozwojem działalności. 

Rejestracja w CEIDG – czy jest konieczna?

Co ciekawe, w 2023 roku niekiedy nie ma obowiązku rejestracji jednoosobowej działalności w CEIDG. Kiedy przedsiębiorca skorzysta z takiego udogodnienia? Jest to możliwość wykorzystywana przez osoby fizyczne, które uzyskują przychody z działalności nie przekraczające 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia w każdym miesiącu. Od 1 stycznia do 30 czerwca jest to 1 745 zł, a od 1 lipca do 31 grudnia: 1800 zł. Poza tym przedsiębiorca nie powinien prowadzić działalności gospodarczej w okresie ostatnich 60 miesięcy. 

Warto wiedzieć, że działalność gospodarcza nierejestrowana ma wiele zalet. Są one związane z przywilejami, takimi jak:

  • Brak obowiązku opłacania składek ZUS, zaliczek na podatek
  • Brak obowiązku zgłoszenia działalności w CEIDG, US i GUS
  • Brak obowiązku prowadzenia rozbudowanej księgowości

Istnieją różne obszary działalności, które możemy wykonywać także bez rejestracji. Dotyczy to głównie produkcji wina przez rolników, rolniczego handlu detalicznego oraz działalności gospodarczej w zakresie agroturystyki. Poza tymi przypadkami prowadzenie JDG bez zakładania działalności gospodarczej może być zagrożone karami grzywny lub ograniczenia wolności. Cenne informacje w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy

Zalety prowadzenia JDG

Jakie zalety ma prowadzenie własnej, jednoosobowej firmy? Trzeba wiedzieć, że JDG jest najłatwiejszą formą prowadzenia swojej firmy. Rejestracja w CEIDG jest w tym wypadku darmowa. Można to wykonać bez wychodzenia z domu, za pomocą Internetu. Wystarczy posiadać konto ePUAP lub skorzystać z autoryzacji rejestracji w urzędzie gminy lub miasta. Atutem jest to, że założenie jednoosobowej firmy nie wymaga gromadzenia kapitału na rozkręcenie działalności. Najważniejsze zalety to przede wszystkim brak wymogów odnośnie kapitału firmy, brak kosztów założenia działalności, niskie koszty księgowe, ograniczone obowiązki sprawozdawcze, czy też możliwość optymalizacji podatkowej za pomocą wyboru formy opłacania podatków. Ponadto, korzystamy z elastyczności w zawieszaniu, likwidacji i otwieraniu działalności gospodarczej. Nic więc dziwnego, że w naszym kraju z roku na rok wzrasta zainteresowanie takim sposobem prowadzenia firmy. 

Działalność gospodarcza w formie jednoosobowej rządzi się swoimi prawami. Oczywiście trzeba mieć na uwadze przepisy prawne, które wskazują na najważniejsze aspekty prowadzenia JDG.