środa, 10 sierpniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Etykiety termiczne – jakie jest ich zastosowanie?

To, czym jest etykieta termiczna, najczęściej doskonale wiedzą osoby pracujące między innymi na magazynach, jednak nie tylko. Poznaj jej dokładne zastosowanie oraz dowiedz się, czym etykiety termiczne różnią się od etykiet termotransferowych. 

Etykieta termiczna – jakie jest jej zastosowanie?

Te niewielkie naklejki doskonale sprawdzają się na magazynach, gdzie oznakowania wymaga duża ilość różnego rodzaju towaru lub palet. Przy pomocy urządzenia, jakim jest drukarka termiczna, na nalepkach można natomiast umieścić potrzebny wzór. Produkt, jakim są etykiety termiczne, najczęściej można spotkać na magazynach, hurtowniach czy też sklepach, czyli miejscach, w których oznaczenia wymagają duże ilości towaru. W przeciwieństwie do klasycznych drukarek, termiczna jest urządzeniem mobilnym, znacznie ułatwiając tym samym pracę wszędzie tam, gdzie przedmioty wymagają oznakowania przy pomocy etykiet.

Zastosowanie tego rodzaju sprzętu znacząco przyspiesza również wykonywane czynności, dlatego też doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie szczególnie liczy się czas. Przy pomocy tego rodzaju drukarki powstaje etykieta termiczna, która obecnie pozwala na szybki odczyt kodu kreskowego bądź kodu QR za pomocą specjalnego skanera. W ten sposób można dokładnie zawrzeć wszelkie niezbędne dane, które przy ich pomocy szybko zostaną odczytane przez konkretne urządzenie. 

Etykiety termiczne a etykiety termotranferowe – czym się różnią?

Etykieta termiczna wymaga użycia drukarek termicznych oraz specjalnego papieru – w ich przypadku nadruk powstaje na skutek działania ciepła światła, które utlenia termoaktywną substancję, dzięki czemu na papierze pozostają ciemne ślady. Tego rodzaju etykiety samoprzylepne najczęściej służą do drukowania kodów QR oraz kodów kreskowych, które następnie umieszcza się na towarach lub paczkach. Nie są one jednak odporne na warunki atmosferyczne, ani tym bardziej promieniowanie UV, przez co ich trwałość jest dość niska. 

Etykiety termotransferowe natomiast wyróżniają się większą trwałością, dlatego też używane są między innymi do oznaczania próbek w laboratoriach, a nawet odzieży. Ich druk, w przeciwieństwie do etykiet termicznych, możliwy jest wyłącznie przy pomocy specjalnej drukarki termotransferowej. Urządzenie to za pomocą głowicy podgrzewa specjalnie przeznaczoną do tego celu taśmę, która następnie przyklejana jest do etykiety. Etykieta termotransferowa jest odporna na wiele niekorzystnych czynników, a także jest dużo bardziej wyraźna niż etykiety termiczne