poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Europosłowie wezwali do lepszej koordynacji działań UE i USA; chcą Transatlantyckiej Rady Politycznej

Europosłowie wezwali do rozwijania strategicznej autonomii UE i do lepszej koordynacji działań UE i USA w sprawie Chin, aby uniknąć napięć, takich jak te spowodowane umową AUKUS. Zaproponowali utworzenie Transatlantyckiej Rady Politycznej.

W rezolucji w sprawie przyszłych stosunków UE-USA, posłowie do PE z zadowoleniem przyjęli poparcie USA dla multilateralizmu opartego na zasadach, ponieważ stanowi to podstawę do ponownego zaangażowania się, jako równorzędny partner, w relacje z USA.

W sprawozdaniu podkreślono, że w ramach pogłębiania współpracy transatlantyckiej UE powinna dążyć do objęcia przywództwa u boku USA, jednocześnie wspierając swoją strategiczną autonomię w zakresie stosunków obronnych i gospodarczych jako sposobu realizacji własnych uzasadnionych interesów dyplomatycznych, bezpieczeństwa i gospodarczych.

UE i USA muszą zbadać obszary możliwej współpracy i lepszej koordynacji działań w sprawie Chin, by uniknąć transatlantyckich napięć, ostrzegli europosłowie. Zwrócili uwagę na tarcia, które nastąpiły po przyjęciu trójstronnej umowy bezpieczeństwa między USA, Wielką Brytanią i Australią, znanej jako AUKUS, która została zawarta bez konsultacji z sojusznikami z UE.

Przyjmując z zadowoleniem ostatnie postępy w zakresie strategii UE dotyczącej regionu Indo-Pacyfiku, Parlament Europejski sprecyzował, że koordynacja działań z USA w sprawie Chin powinna koncentrować się na ochronie praw człowieka i praw mniejszości oraz łagodzeniu napięć na Morzu Południowym i Wschodniochińskim, w Hongkongu i w Cieśninie Tajwańskiej.

Wyrażając ubolewanie z powodu brutalnego przejęcia władzy w Afganistanie przez talibów po wycofaniu sił amerykańskich i europejskich, PE wezwał do głębokiej transatlantyckiej refleksji nad wnioskami płynącymi z misji w Afganistanie „w celu promowania stabilności, bezpieczeństwa i dobrych rządów na świecie”. W ocenie europarlamentu, partnerzy transatlantyccy muszą zaangażować się we współpracę ze wszystkimi sąsiadami Afganistanu, pamiętając o trudnej sytuacji ludności afgańskiej, która szuka tam schronienia i której należy pomóc.

Posłowie do PE uważają, że UE powinna bardziej współpracować z USA, by odnowić strategiczne partnerstwo z krajami Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich.

Wezwali do koordynacji w tej i innych sprawach polityki zagranicznej i zaproponowali utworzenie Transatlantyckiej Rady Politycznej (TPC) pod przewodnictwem wysokiego przedstawiciela UE i sekretarza stanu USA, wspieranej przez regularne kontakty z osobami kierującymi polityką.

Sprawozdawca, chorwacki eurodeputowany Tonino Picula, (S&D) powiedział, że sprawozdanie PE nie mogło być bardziej na czasie.

„Potrzebujemy odnowionego i wzmocnionego partnerstwa transatlantyckiego, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom, przed którymi stoimy. Niektóre z nich są nam dobrze znane od dziesięcioleci, ale niektóre są częścią nowszej dynamiki globalnej. Bez wątpienia Stany Zjednoczone pozostają najbliższym i najważniejszym partnerem strategicznym UE” – podkreślił europoseł.

Dodał, że autonomiczna strategicznie Unia byłaby najlepszym partnerem dla Stanów Zjednoczonych.

Rezolucję przyjęto w środę 550 głosami do 83, przy 55 wstrzymujących się od głosu.

Źródło informacji: EuroPAP News