sobota, 15 czerwcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Firma outsourcingowa – czy to dobre rozwiązanie w 2024?

Prowadzenie firmy wymaga wielu działań, do których potrzebne jest zatrudnianie pracowników. Nie zawsze jednak konieczna jest dodatkowa osoba na pełny etat. Jeśli potrzebujemy wsparcia przy jednym projekcie czy specjalisty do określonych zadań, to doskonałym rozwiązaniem będzie firma outsourcingowa. Jak to działa i czy rzeczywiście jest korzystne dla biznesu?

Na czym polega outsourcing pracowniczy?

Outsourcing to zlecenie pewnych zadań firmie zewnętrznej. Pozwala to na obniżenie kosztów związanych z zatrudnieniem dodatkowego pracownika na etacie i daje dostęp do specjalistów z określonych dziedzin.

Dzięki outsorcingowi nie musimy zatrudniać dodatkowych osób do projektu, który nie wymaga pracy na pełen etat. Firma outsourcingowa dostaje pieniądze za wykonanie usługi bez względu na to, ile czasu zostanie na to poświęcone. Nie ma tu stawki godzinowej, więc często jest to tańsze rozwiązanie.

Kiedy opłacają się usługi outsourcingowe?

Korzystanie z usług firmy outsourcingowej jest bardzo korzystne dla małych biznesów, ale nie tylko. Średnie i duże przedsiębiorstwo może w ten sposób pozyskać specjalistów, którzy wykonają dodatkowe zadania. Outsourcing pozwala zająć się podstawowymi obowiązkami, a zadania zlecone zewnętrznym podmiotom przechodzą w ręce specjalistów. Brak innych spraw daje takiemu specjaliście możliwość skupienia się na świadczeniu jednej usługi.

Najbardziej popularne rodzaje outsourcingu to:

  • outsourcing usług IT,
  • outsourcing księgowości,
  • outsourcing marketingowy,
  • outsourcing gastronomiczny.

Z tego rozwiązania zwykle korzystają przedsiębiorstwa, które nie zajmują się na stałe tą branżą. Np. księgowość zewnętrzna dotyczyć może każdego biznesu, bo wszyscy mają obowiązek rozliczać zyski. Outsourcing IT dotyczy natomiast firm, w których na co dzień nie potrzeba specjalistycznej wiedzy programistycznej, ale prowadzony jest jeden projekt, w którym jest ona potrzebna.

Bezpieczeństwo outsourcingu

Zadania zlecane zewnętrznej firmie to nie tylko podstawowe usługi bez większego znaczenia. Firmy outsourcingowe mogą pomóc Twojej firmie w realizacji zadań wymagających precyzji i wiedzy w danej dziedzinie. Na pewno zależy ci na jakości usług. Jak o to zadbać?

Podejmując współpracę z firmą outsourcingową zwróć uwagę, czy zapisy z umowy outsourcingowej chronią obie strony. Wybranie odpowiedniego dostawcy usług to podstawa. Musi to być ktoś zaufany, bo outsourcing procesów biznesowych czy księgowość wymagają przekazania danych do innych podmiotów, a administracja systemów informatycznych wpływa na działanie całego przedsiębiorstwa.

Outsourcing pracowników z pomocą agencji zatrudnienia to oszczędność czasu na rekrutację i redukcja kosztów. Trzeba jednak uważnie wybrać firmę outsourcingową, aby mieć gwarancję jakości.