poniedziałek, 22 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Firma zajmująca się innowacyjną diagnostyką medyczną debiutuje na GPW

Genomtec, spółka biotechnologiczna działająca w obszarze diagnostyki klinicznej, zadebiutowała na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wartość portfela własności intelektualnej firmy jest szacowana na niemal 200 mln euro.

Genomtec S.A. to siódma spółka z sektora nowych technologii notowana na głównym parkiecie GPW.  Jej flagowym projektem jest mobilny system diagnostyczny Genomtec ID, pozwalający skutecznie wykrywać patogeny – wirusy, bakterie, grzyby, a także mutacje genetyczne.

„Autorskie rozwiązanie doświadczonych naukowców i inżynierów z zespołu Genomtec S.A. jest oparte na metodzie izotermalnej SNAAT/LAMP, mikroprzepływach i opatentowanym systemie grzania za pomocą światła” – tłumaczyła Monika Gorgoń, członek zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Spółka zajmuje się również opracowywaniem i komercjalizacją testów genetycznych, mających zastosowanie między innymi w wykrywaniu chorób zakaźnych o podłożu wirusowym, w tym COVID-19. W sumie Genomtec S.A. posiada 10 patentów w Europie, USA, Japonii i Brazylii oraz ponad 20 zgłoszeń patentowych na całym świecie. 

„Opracowywane przez nas technologie pozwalają na otrzymanie wiarygodnego wyniku testu podczas zwykłej wizyty lekarskiej. Dzięki temu możliwe jest błyskawiczne podjęcie leczenia bądź skierowanie pacjenta do konkretnego specjalisty” – wyjaśniał Miron Tokarski, prezes zarządu i współzałożyciel Genomtec S.A.

Innowacyjna firma z siedzibą na terenie Sieci Badawczej Łukasiewicz w Polskim Ośrodku Rozwoju Technologii (PORT) we Wrocławiu była dotychczas notowana na alternatywnym rynku Giełdy Papierów Wartościowych. Zdaniem Mirona Tokarskiego obecność na rynku NewConnect pozwoliła spółce pozyskać dodatkowe środki na rozwój i nawiązać bezcenne relacje z partnerami biznesowymi oraz inwestorami.

„Przejście z NewConnect na Główny Rynek GPW to kolejny krok milowy w rozwoju spółki, gdyż świadczy o rosnącym potencjale naszej firmy i pozytywnie wpływa na jej wizerunek oraz wartość. Jest to o tyle istotne, że rozpoczęliśmy właśnie proces M&A, w ramach którego wybierzemy globalnego partnera strategicznego zdecydowanego na zakup spółki, licencji na całość lub część posiadanej przez nas własności intelektualnej” – podkreślił Miron Tokarski. 

Prezes zarządu Genomtec S.A. zadeklarował, że spółka cały czas będzie realizować prace badawczo-rozwojowe nad dotychczasowymi i przyszłymi produktami, a także kontynuowali proces ochrony patentowej autorskich technologii. W styczniu br. niemiecka firma doradcza Dennemeyer Consulting wyceniła portfel wartości intelektualnej spółki na ponad 191 mln euro.

Na zakończenie wydarzenia prezes Genomtec S.A. wraz z pozostałymi członkami zarządu spółki otrzymali od Moniki Gorgoń dyplom GPW oraz statuetkę byka symbolizującego giełdową hossę.

„Firmy technologiczne z Polski nieustannie zadziwiają świat, a dzięki obecności na warszawskiej giełdzie mogą skutecznie pozyskiwać środki na realizację swoich przedsięwzięć i pomysłów. Z tej okazji skorzystał również dzisiejszy debiutant, którego technologia stanowić może prawdziwy przełom w światowej diagnostyce klinicznej” – przekonywała Monika Gorgoń. 

Źródło informacji: PAP MediaRoom