niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni: udział bezpłatny, rejestracja od 31 sierpnia

Już 31 sierpnia rozpoczyna się rejestracja uczestników 22. Forum Gospodarki Morskiej w Gdyni. To największe wydarzenie w kraju poświęcone zagadnieniom związanym z tym sektorem gospodarki. Spotykają się tutaj przedstawiciele świata biznesu, eksperci, przedstawiciele samorządów terytorialnych oraz środowisk naukowych, aby omówić kwestie pozwalające na rozwój branży.

Od lat specjaliści związani z branżą morską spotykają się jesienią w Gdyni, by przeanalizować wyzwania stojące przed sektorem w odniesieniu do bieżącej sytuacji geopolitycznej. W tym roku ponad 40 ekspertów pięciu paneli tematycznych poświęconych zagadnieniom związanym z portami morskimi, przemysłem okrętowym, logistyką morską, energią odnawialną i biznesem w żeglarstwie spotka się 13 października w Parku Naukowo-Technologicznym z uczestnikami wydarzenia.

„Zapraszam osoby związane z gospodarką morską oraz wszystkich, dla których sektor morski jest ważny, na największe w kraju wydarzenie skupiające ludzi z branży. To w Gdyni co roku praktycy zbierają się by omówić istotne kwestie związane z przyszłością i rozwojem morskiego biznesu. Takie wydarzenia jak Forum Gospodarki Morskiej i Wspólna Kaczka integrują środowisko oraz pozwalają wymienić doświadczenia i określić obszary współpracy. Jesteśmy dumni, że Gdynia od lat jest miejscem, gdzie spotkania ludzi morza są z sukcesem kontynuowane” – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

Głównym tematem tegorocznego Forum jest określenie szans i wyzwań stojących przed branżą morską w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej. Goście każdego z paneli podsumują osiągnięcia minionego roku, ale także skupią się na zdefiniowaniu kolejnych wyzwań i celów.

„Określając tematykę każdego z paneli konsultujemy się z naszymi uczestnikami – mówi Sławomir Kalicki, lider Forum Gospodarki Morskiej. – Chcemy, aby program debat był odpowiedzią na to, przed jakimi wyzwaniami stoją firmy z danego sektora wynikającymi m.in. ze skutków kolejnego już roku trwającej wojny za naszą wschodnią granicą. W tym roku przyjrzymy się kondycji branży, specjaliści opowiedzą jak ich przedsiębiorstwa radzą sobie w obliczu zagrożeń ale i szans, które niesie z sobą obecna sytuacja geopolityczna. Będą z nami przedstawiciele firm odpowiedzialnych za prowadzenie projektu >>Miecznik<<, więc poznamy najnowszy status projektu. Prezesi największych polskich portów podzielą się swoimi planami w zakresie kierunków dalszego rozwoju i pozyskania pewnych źródeł dochodów. Bardzo dużo dzieje się ostatnio w obszarze energetyki odnawialnej na Bałtyku, więc osobiście z niecierpliwością czekam na ten panel. Bardzo ciekawym wątkiem będzie także kwestia wymagań związanych z cyberbezpieczeństwem. Program jak widać jest bardzo urozmaicony. Serdecznie zapraszam na Forum”.

Gośćmi honorowymi tegorocznej edycji Forum będą: ambasador Wielkiej Brytanii – Anna Clunes oraz dyrektor Krajowego Biura Przemysłu Okrętowego w Wielkiej Brytanii – Rex Cox. Małgorzata Bonikowska, prezeska Centrum Stosunków Międzynarodowych, członkini Rady Programowej Inicjatywy Citisense opowie o nowoczesnych trendach w rozwoju miast, a Piotr Czarnecki przeanalizuje kondycję polskiej i światowej gospodarki w obliczu ostatnich zmian.

Uczestnicy panelu dot. portów morskich omówią możliwe ścieżki rozwoju polskich portów w świetle nowych regulacji prawnych. Zaproszeni goście zastanowią się, w jaki sposób zarządzać zmianą w warunkach nadal istniejących zakłóceń w łańcuchach dostaw. Tematem tego panelu będą także strategie cenowe i inwestycyjne operatorów żeglugowych i ich skutki dla sektora TSL oraz handlu.

Bardzo ciekawie zapowiada się dyskusja dotycząca morskiej energetyki wiatrowej. Unia Europejska określa konieczność wykorzystania energii pochodzącej z morskich źródeł odnawialnych jako jeden z swoich priorytetów, który zapewni zrównoważoną transformację energetyczną. Wśród uczestników panelu będą przedstawiciele inwestorów, którzy otrzymali pozwolenie lokalizacyjne na budowę. Opowiedzą o wyzwaniach stojących przed inwestorami tych pionierskich projektów.

Niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy Forum cieszy się zawsze panel biznes w żeglarstwie. Sektor jachtów i łodzi należy do branż priorytetowych polskiej gospodarki. Również ten obszar musi odpowiadać na wymogi tworzenia gospodarki zeroemisyjnej. Przedstawiciele firm produkujących jachty i łodzie motorowe opowiedzą o przykładach nowoczesnych, użytkowych rozwiązań wykorzystywanych w swoich jednostkach.

Nowością tegorocznego Forum będzie seminarium poświęcone cyberbezpieczeństwu w obszarze gospodarki morskiej. Eksperci branży cyberbezpieczeństwa wspierający organizacje morskie oraz przedsiębiorstwa działające w obrębie infrastruktury krytycznej opowiedzą w jaki sposób budować systemy bezpieczeństwa w tego typu przedsiębiorstwach.

Organizatorem Forum Gospodarki Morskiej jest Miasto Gdynia i Agencja Rozwoju Gdyni Sp. z o.o.

Program wydarzenia jest dostępny na stronie: https://forum.gdynia.pl/ 

Forum odbędzie się w piątek, 13 października 2023 roku, w Centrum Konferencyjnym Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98. 

Udział w Forum jest bezpłatny. Rejestracja na stronie internetowej Forum rozpocznie się 31 sierpnia.

Źródło informacji: Agencja Rozwoju Gdyni