czwartek, 25 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Fototapety – 3 powody, by wykorzystać je w pomieszczeniu

Kiedy planujemy odnowienie wnętrza domu, warto zastanowić się nad zastosowaniem fototapety. Powiększa ona optycznie pomieszczenie i nadaje mu niepowtarzalny wygląd, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie własnoręcznie wykonanego zdjęcia. Fototapety popularne były w ubiegłym wieku, jednak dzięki nowym technologiom, umożliwiającym osiągnięcie niesamowitych efektów na ścianie wracają one do łask. Dlaczego warto wykorzystać fototapety i jak można dzięki nim osiągnąć najlepsze efekty?

  1. Fototapety – zalety
  2. Fototapety – na co zwrócić uwagę?
  3. Fototapeta na wymiar

Fototapety – zalety

Fototapety to doskonały pomysł na nadanie niepowtarzalnego charakteru pomieszczeniu, a także optyczne powiększenie nawet niewielkiego pokoju. Zwłaszcza wykorzystanie geometrycznych wzorów lub fotografii o ciekawej perspektywie spowoduje, iż pokój będzie sprawiał wrażenie znacznie większego, niż jest w rzeczywistości. Fototapety to także niepowtarzalny wzór lub zdjęcie na ścianie, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na zastosowanie własnoręcznie wykonanej fotografii, przedstawiającej rodzinę lub ulubioną okolicę. Liczba gotowych projektów jest olbrzymia, fani zarówno minimalizmu, jak i urbanistyki czy przyrody znajdą bez problemu fototapetę, która spełni ich oczekiwania.

Fototapety – na co zwrócić uwagę?

Planując zakup fototapety powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę, z jakiego materiału są one wykonane. Dostępnych jest wiele rodzajów fototapet, które różnią się sposobem nakładania na ścianę, trwałością czy ceną. Popularne są te wykonane z folii, przypominające naklejki, jednak nie nadają się one przeważnie na tynk, ale na bardziej przyczepne powierzchnie, jak szkło czy drewno. Inną odmianą są fototapety laminowane na podłożu lateksowym – są trwałe, można je bez problemu szorować i używać do czyszczenia większości detergentów. Najtrwalsze, ale równocześnie najdroższe są fototapety winylowe, które można zastosować we wszystkich pomieszczeniach, nawet takich, w których panuje wilgoć, jak kuchnia czy łazienka.

Fototapeta na wymiar

Tapety na wymiar to rozwiązanie pozwalające na dopasowanie dekoracji do pożądanych rozmiarów tak, by znajdujący się na niej obrazek zmieścił się w całości. Ma to szczególne znacznie w przypadku zastosowania własnych fotografii. Takie zdjęcie, oprócz bardzo dobrej jakości, musi być odpowiednio przycięte do wysokości i szerokości fototapety. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość zastosowania nietypowych wymiarów. Dzięki temu można osiągnąć niepowtarzalny efekt zarówno, jeśli chodzi o tematykę jak i efekt wizualny lub rozmiar dekoracji.