niedziela, 26 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Gowin: szacujemy, że spadek PKB w 2020 r. wyniesie 3-3,5 proc.

Skala recesji w Polsce jest niższa niż przeciętnie w krajach UE; szacujemy, że w 2020 r. będzie to 3-3,5 proc. – mówił wicepremier Jarosław Gowin. Dodał, że te relatywnie dobre wyniki polskiej gospodarki są zasługą przede wszystkim przedsiębiorców.

„Polscy przedsiębiorcy bardzo skutecznie radzą sobie z pandemią – skala recesji w Polsce jest wyraźnie niższa niż przeciętnie w krajach UE” – powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, który uczestniczył w czwartkowym e-spotkaniu w Krajowej Izbie Gospodarczej.

„Szacujemy, że to będzie między 3 a 3,5 proc. PKB” – powiedział PAP po zakończeniu wydarzenia w KIG minister Gowin. Zastrzegł, że szczegółowe dane przedstawi jutro GUS. Szef MRPiT przypomniał, że średnia unijna wynosi ok. 7,5 proc.

„Te relatywnie dobre na tle świata wyniki polskiej gospodarki są przede wszystkich zasługą przedsiębiorców, którzy np. bardzo skutecznie wchodzą w zerwane łańcuchy dostaw” – wskazał.

Dodał, że pandemia pokazała, iż zbyt długie łańcuchy dostaw, uzależnienie produkcji przemysłowej w Europie, m.in. leków, od komponentów produkowanych poza UE „rodzi poważne zagrożenia”. „Stąd coraz większe przekonanie w krajach Unii o potrzebie lokalizacji produkcji przemysłowej w większym stopniu na terenie Europy” – powiedział.

Minister ocenił, że pod tym względem Polska jest w dobrym położeniu, bo „w znacznie większym stopniu niż państwa Europy Zachodniej stawialiśmy w ciągu ostatnich 30 lat na utrzymanie produkcji przemysłowej”. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ je/