piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Hale namiotowe produkcyjne – jakie wybrać?

Od pewnego czasu hale namiotowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców działających w różnych branżach ze względu na ich szerokie możliwości wykorzystania. Wśród popularnych tego typu konstrukcji prym wiodą zwłaszcza hale namiotowe produkcyjne, które można wykorzystać jako główną aulę lub rozszerzenie dotychczasowej taśmy produkcyjnej, a także w celach magazynowych. Ze względu na niższą cenę, a także szybkość realizacji takiego przedsięwzięcia, hale namiotowe produkcyjne chętnie wybierają producenci działający w różnych branżach – od spożywczej przez meblową, automotive, aż po medyczną czy obróbki metali. Jakie jednak wybrać hale namiotowe produkcyjne? Podpowiadamy.

Czym są hale namiotowe produkcyjne i czym kierować się podczas ich wyboru?

Hale namiotowe cieszą się coraz większą popularnością wśród firm produkcyjnych poszukujących elastycznych i innowacyjnych rozwiązań. Charakteryzują się one nie tylko niższym kosztem takiej inwestycji, ale również szybkością realizacji takiego przedsięwzięcia. Konstrukcja, jaką wyróżniają się hale namiotowe produkcyjne, jest jednocześnie lekka i wytrzymała. Często pozwala na szybką rozbudowę obiektu. Jest to więc istotne w przypadku dynamicznie rozwijających się firm. 

Wybierając hale namiotowe produkcyjne, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na materiały, z których wykonana jest taka konstrukcja, a także ich wytrzymałość. Powinniśmy zainwestować w produkt o wysokiej wytrzymałości, który będzie odporny nawet na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest to kluczowy aspekt dla trwałości hali. Dodatkowo jest to szczególnie istotne, jeżeli zamierzamy wykorzystywać taki obiekt przez cały rok, a nie tylko na przykład w sezonie letnim. 

Istotne znaczenie ma również zastosowany w takim budynku system wentylacyjny i oświetleniowy, ponieważ będzie on wpływał na komfort pracowników, a także efektywność produkcji. Dlatego wybierając halę, powinniśmy zadbać o to, by wentylacja i oświetlenie było dostosowane do specyfiki produkcji. Przed dokonaniem wyboru dostawcy, sprawdźmy również, czy taka firma posiada odpowiednie certyfikaty potwierdzające zgodność wszelkich materiałów z normami bezpieczeństwa, a także, czy obiekt taki dostosowany jest do standardów przeciwwłamaniowych i przeciwpożarowych.

Jaki rodzaj poszycia wybrać w hali namiotowej produkcyjnej?

Podczas wyboru hal namiotowych produkcyjnych, powinniśmy zwrócić uwagę na materiały, z jakich są one wykonane tak, aby postawić na najlepszej jakości konstrukcję, dostosowaną do naszych wymagań. Jednym z istotnych elementów, jaki powinniśmy uwzględnić, jest rodzaj poszycia hali namiotowej produkcyjnej. Poszczególne firmy oferują różne typy poszycia takich konstrukcji. Do najczęściej wykorzystywanych jednak zalicza się:

  • poszycie z pojedynczej plandeki – wyróżnia się ono rdzeniem PUR/PIR o grubości od 40 mm,
  • poszycie z blachy trapezowej – wyróżnia się ono Tr35 o grubości 0,63 mm,
  • poszycie z płyty warstwowej – zazwyczaj w halach namiotowych produkcyjnych wykorzystywana jest pojedyncza warstwa powlekana PCV o gramaturze 650 g/m2.

Rodzaj poszycia powinien być dostosowany nie tylko do rodzaju produkcji, jaką zamierzamy umieścić w takiej hali, ale również parametrów zewnętrznych, takich jak warunki atmosferyczne, a nawet ukształtowanie terenu. Jeżeli nie wiemy, jaki typ poszycia hali namiotowej produkcyjnej będzie najlepszy w naszym przypadku, powinniśmy skontaktować się z firmą oferującą tego typu konstrukcje.

Jaki dach wybrać do hali namiotowej produkcyjnej?

Wśród istotnych elementów, które musimy uwzględnić, wybierając hale namiotowe produkcyjne, wymienia się również dach. On też występuje w kilku wersjach, które różnią się między sobą nie tylko materiałem, z jakiego jest wykonany, ale także konstrukcją. Wśród rozwiązań, jakie obecnie dostępne są na rynku, wymienia się dachy:

  • z płyty warstwowej PUR/PIR o grubości 100 mm,
  • z blachy trapezowej Tr35 o grubości 0,65 mm.

Poszczególne konstrukcje różnią się między sobą również zastosowaną w nich technologią. Dlatego wyróżniamy także:

  • dach pojedynczy – wykonany z pojedynczej warstwy tkaniny poliestrowej powlekanej PCV o gramaturze 650 g/m2,
  • dach pneumatyczny – z wypełnieniem powietrznym o gramaturze 650 g/m2,
  • dach potrójny – z dodatkową, trzecią warstwą wełny mineralnej o grubości 100 mm.

W wyborze dachu dostosowanego do charakteru produkcji, jaką zamierzamy prowadzić, również mogą nam pomóc specjaliści zajmujący się sprzedażą i montażem hali namiotowych produkcyjnych.