poniedziałek, 15 kwietniaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Identyfikacja wizualna firmy – czym jest i dlaczego jest tak ważna?

Identyfikacja wizualna to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w świecie biznesu. Jest to swoista, widoczna interpretacja marki, której komunikaty są skierowane do odbiorców. Dzięki identyfikacji wizualnej klienci są w stanie na pierwszy rzut oka, bezbłędnie określić, z którą firmą mają do czynienia oraz odróżnić ją od konkurencji. Identyfikacja wizualna firmy to coś w rodzaju unikalnego, skrojonego na miarę stroju, który przywdziewa każda firma. Od tego, jak atrakcyjny i spójny on będzie, zależą jej dalsze losy w dzisiejszym, niezwykle konkurencyjnym świecie biznesu.

Czym jest identyfikacja wizualna firmy? Co należy o niej wiedzieć?

Pojęcie identyfikacji wizualnej coraz częściej pojawia się w kontekście świadomego, profesjonalnego procesu budowania marek, czyli brandingu. Jest to jeden z najważniejszych elementów składających się na ten proces. Kluczem do stworzenia udanej identyfikacji wizualnej firmy jest dążenie do spójności – każdy z elementów otoczki wizualnej marki musi łączyć się z pozostałym oraz być oparty o te same założenia. Identyfikacja wizualna firmy to wszystkie wizualne elementy, które marka wykorzystuje w procesie komunikacji z odbiorcami – należą do nich m. in. logo, strona internetowa, opakowania produktów, materiały reklamowe, wystrój firmowych wnętrz oraz stroje pracowników.

Identyfikacja wizualna firmy pełni szereg istotnych z biznesowego punktu widzenia funkcji. Po pierwsze, pomaga podejmować decyzje w gąszczu możliwości stwarzanych przez liczne firmy działające w tej samej branży. Angażuje także i buduje zgraną, hołdującą tym samym wartościom społeczność, która posługuje się takim samym systemem wartości. Pomaga odbiorcom utożsamiać się i identyfikować z markę, która jest im bliska. Identyfikacja wizualna firmy to także swoista gwarancja jakości usług, która ułatwia i przyspiesza podejmowanie decyzji zakupowych.

Jak powstaje identyfikacja wizualna firmy?

Tworzenie identyfikacji wizualnej firmy jest procesem. Jego prawidłowe przeprowadzenie wymaga szeregu umiejętności praktycznych, wiedzy oraz doświadczenia. Nic więc dziwnego, że większość firm nastawionych na sukces na tym polu, decyduje się powierzyć go profesjonalistom – doświadczonej i specjalizującej się w identyfikacji wizualnej agencji brandingowej, która jest w stanie zagwarantować osiągnięcie najlepszych rezultatów współpracy. Identyfikacja wizualna firmy przygotowana przy współpracy z profesjonalistą z prawdziwego zdarzenia pozwala ukazać markę z jak najlepszej strony, uwypuklić jej zalety oraz zaprezentować światu unikalną, niepowtarzalną osobowość.

Kluczem do sukcesu w tworzeniu przemyślanego, skazanego na sukces systemu identyfikacji wizualnej jest wyjście z przekazem wizualnym odpowiadającym preferencjom grupy docelowej. Jego stworzenie i wdrożenie nie jest łatwym zadaniem – wymaga bowiem precyzyjnego określenia i zdefiniowania grupy docelowej oraz jej oczekiwań względem firm. Warto także pamiętać, że identyfikacja wizualna musi być na tyle elastyczna, aby mogła być dostosowywana do różnych sytuacji. W dzisiejszych czasach marki występują w bardzo różnych kontekstach, co wymaga dostosowania przekazu wizualnego do danej sytuacji.