piątek, 24 majaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Ile kosztują generatory azotu – kompleksowy poradnik

Generatory azotu odgrywają kluczową rolę w wielu sektorach przemysłu, oferując niezawodne i efektywne źródło azotu wysokiej czystości. Azot, jako gaz o szerokim spektrum zastosowań – od ochrony produktów spożywczych przed utlenianiem, przez procesy chemiczne, aż po zastosowania medyczne i farmaceutyczne – wymaga precyzyjnych metod produkcji. Generatory azotu dostarczają ten gaz bezpośrednio na miejscu użycia, redukując koszty i zwiększając efektywność operacyjną przedsiębiorstw.

Cena generatorów azotu waha się od kilku tysięcy do kilkudziesięciu tysięcy złotych, w zależności od technologii, wydajności i stopnia czystości produkowanego azotu.

Rodzaje generatorów azotu i ich zastosowanie

Generatory azotu dzielimy głównie ze względu na zastosowaną technologię produkcji: metodę adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA) oraz membranową. Metoda PSA jest zazwyczaj stosowana tam, gdzie potrzebny jest azot o wysokiej czystości, nawet do 99.999%.

Z kolei generatory membranowe są bardziej ekonomiczne i doskonale nadają się do aplikacji, gdzie wymagana jest niższa czystość azotu. Wśród zastosowań generatorów azotu można wymienić:

 • Przemysł spożywczy, dla przedłużenia świeżości produktów
 • Przemysł chemiczny, do zapewnienia inertyzacji atmosfery w reaktorach
 • Produkcję elektroniki, gdzie czysty azot zapobiega oksydacji podczas lutowania
 • Sektor medyczny i farmaceutyczny, gdzie czysty azot jest stosowany zarówno w produkcji, jak i pakowaniu produktów
 • Polecane do stosowania w różnych sektorach przemysłu są generatory azotu INMATEC

Wybór odpowiedniego rodzaju generatora zależy od indywidualnych potrzeb przedsiębiorstwa, uwzględniając zarówno wymaganą czystość azotu, jak i efektywność kosztową.

Cena podstawowego generatora azotu: omówienie

Podstawowe generatory azotu mogą oferować wystarczające rozwiązanie dla mniejszych przedsiębiorstw lub tych, które nie wymagają azotu o ultra-wysokiej czystości. Ich cena zaczyna się od około 5 000 zł i zwiększa się wraz z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi wydajności i czystości azotu. Podstawowe modele wykorzystują zazwyczaj technologię membranową i są przeznaczone do mniej wymagających zastosowań, takich jak:

 • Pakowanie produktów spożywczych
 • Proste zastosowania przemysłowe

Takie urządzenia stanowią koszt-efektywne rozwiązanie dla firm, które rozpoczynają swoją przygodę z produkcją azotu na miejscu.

Generatory azotu z metodą adsorpcji zmiennociśnieniowej (PSA): koszty

Generatory azotu wykorzystujące metodę PSA są zdolne do produkcji azotu o bardzo wysokiej czystości, a ich cena jest znacząco wyższa w porównaniu do modeli podstawowych. Koszt takich urządzeń może wynosić od 50 000 zł do ponad 200 000 zł, w zależności od wymaganej wydajności i poziomu czystości produkowanego azotu.

Dla przedsiębiorstw wymagających azotu o najwyższej czystości, tak jak w przemyśle elektronicznym czy farmaceutycznym, inwestycja w generator typu PSA jest niezbędna i opłacalna w dłuższym okresie. Koszty te obejmują nie tylko zakup urządzenia, ale także instalację, regularne serwisy i ewentualne koszty eksploatacji.

Generator azotu o wysokiej czystości 99.99% N2 5Nm3/H PSA: cena dla przemysłu

Dla wysoce specjalizowanych zastosowań, gdzie wymagana jest wysoka czystość azotu, ceny generatorów mogą być znacznie wyższe. Przykładowy generator azotu o czystości 99.99%, o przepływie 5Nm3/h wykorzystujący technologię PSA, może kosztować od 100 000 zł do 250 000 zł. – NOWOCZESNE generatory do zastosowanie w przemyśle znajdziesz na https://arbatech.pl/

Inwestycja ta jest niezbędna dla przedsiębiorstw z sektora elektroniki, farmacji czy produkcji specjalistycznych materiałów, gdzie nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą znacząco wpłynąć na jakość produktu końcowego.

Czynniki wpływające na koszt generatorów azotu

Koszt generatora azotu nie ogranicza się tylko do ceny zakupu. Istnieje cały szereg czynników, które mają wpływ na całkowite koszty eksploatacji urządzeń do produkcji azotu, w tym:

 • Poziom wymaganej czystości azotu
 • Wydajność generatora azotu
 • Koszty energii potrzebnej do produkcji azotu
 • Koszty serwisowania i wymiany części eksploatacyjnych

Zrozumienie, jak te elementy wpływają na koszty, jest kluczowe dla dokonania świadomego wyboru generatora azotu.

Porównanie kosztów: generator azotu vs. dostawy butli z azotem

Porównanie kosztów posiadania generatora azotu do kosztów zakupu butli z azotem czy dostaw ciekłego azotu często wychodzi na korzyść generatorów, szczególnie przy dużej konsumpcji.

Koszty zakupu i utrzymania generatora azotu mogą wydawać się wysokie, ale z punktu widzenia długoterminowego są one znacznie niższe niż ciągłe koszty zakupu azotu z zewnątrz. Ponadto, posiadanie generatora eliminuje problemy związane z logistyką dostaw i przechowywaniem butli.

Jak zmniejszyć koszty eksploatacji generatora azotu

Niezależnie od wybranego rodzaju generatora azotu, istnieją sposoby na zmniejszenie jego kosztów eksploatacji. Należą do nich:

 • Regularne serwisy i przeglądy, które zapobiegają drogim awariom
 • Optymalizacja produkcji azotu przez dostosowanie urządzenia do rzeczywistych potrzeb
 • Modernizacja starszych urządzeń do bardziej energooszczędnych modeli

Poprzez stosowanie się do zaleceń producentów i inwestowanie w regularne przeglądy techniczne, można znacząco wpłynąć na obniżenie kosztów eksploatacji.

Podsumowanie – Ile kosztują generatory azotu

Generator azotu to inwestycja, która dla wielu przedsiębiorstw opłaca się w dłuższym okresie. Koszt zakupu i utrzymania generatora może być znaczny, ale w porównaniu z ciągłymi kosztami zakupu azotu z zewnątrz – ostatecznie generuje oszczędności. Decyzja o zakupie powinna uwzględniać ocenę potrzeb firmy, wymaganą czystość i wydajność azotu oraz długoterminowy plan zużycia. Dzięki temu, firmy mogą znacząco obniżyć swoje operacyjne koszty produkcji oraz zwiększyć niezawodność dostaw, co czyni z generatorów azotu wartościową inwestycję.