niedziela, 14 lipcaCodzienne Wiadomości Biznesowe
Shadow

Ile trwa i na czym polega wdrożenie systemu ERP w firmie?

Każde wdrożenie systemu ERP składa się z kilku procesów kluczowych dla osiągnięcia zamierzonych celów. Sprawdź, na czym polegają i ile mogą potrwać.

Na czym polega wdrożenie systemu ERP?

Na frazę „wdrożenie systemu ERP”, wielu osobom staje przed oczami moment implementacji oprogramowania w firmie. Zanim jednak zaczniemy z niego korzystać, musimy zastanowić się, czego właściwie oczekujemy. Dlatego też najpierw trzeba przyjrzeć się, jak działa firma i przygotować wytyczne. Niezbędna będzie również sprawna komunikacja pomiędzy klientem a dostawcą oprogramowania

Wdrożenie systemu ERP w 5 krokrach

  1. Diagnozę potrzeb.
  2. Analizę przedwdrożeniową.
  3. Przygotowanie projektu wdrożenia.
  4. Budowę i testy systemu ERP.
  5. Wdrożenie oprogramowania.
  6. Uruchomienie połączone z testami i szkoleniem pracowników.

Jak widzisz, właściwe wdrożenie systemu ERP to dopiero krok 5. W jego trakcie zespół projektowy:

  • Opracowuje projekt implementacji.
  • Buduje poszczególne komponenty środowiska ERP.
  • Uruchamia oprogramowanie, wcześniej testując jego funkcjonowanie oraz szkoląc kadrę z obsługi systemu.

Ile czasu trwa wdrożenie programu klasy ERP?

Podobnie jak w przypadku wielu usług poprzedzonych dogłębną analizą i planowaniem, tak też w przypadku wdrożenia systemu ERP okres prac bywa ruchomy. Wynika to z faktu, że każde przedsiębiorstwo wygląda i pracuje nieco inaczej. Firmy różnią się nie tylko profilem, lecz także celami, procedurami, strukturą czy liczbą procesów biznesowych.

Uniwersalnie można przyjąć, że czas wdrożenia oprogramowania klasy ERP wynosi średnio rok. Należy jednak pamiętać, że okres ten może się zmieniać w zależności od tego, na jaki model wdrożenia zdecyduje się firma, jakich rozwiązań i w jakich obszarach potrzebuje czy też jak szybko kadra opanuje nowe środowisko cyfrowe. Na czas wdrożenia systemu ERP w przedsiębiorstwie wpływa również jakość komunikacji na linii dostawca – klient.

Dowiedz się więcej o systemach ERP na https://nav24.pl/system-erp/